– Az álhíreket lehetetlen megállítani, de a fake news lufi húsz-harminc százalékban kipukkasztható az eszközeinktől függően – mondta Claude Chollet, a francia Observatoire des Journalistes et de l’Information Médiatique (OJIM) – magyarul: Újságíró és Médiainformáció Figyelő – alapítója, politológus a Transzparens Újságírásért Alapítvány eseményén. A francia szervezet alapítója hangsúlyozta: most nem a szöveg, hanem a képek korszakát éljük, amelyeknek nagy érzelmi közvetítő erejük van.
A mesterséges intelligencia világában már nem nehéz hamis videót készíteni, ezért a tényellenőrnek is inkább egy nívós, érdekes, tényszerű és két percnél lehetőleg nem hosszabb, vonzó tartalmú videót kell készítenie, amelyben röviden elmagyarázza, hogy valami miért tekinthető álhírnek.
Erre a helyzetre nincs csodarecept, a képre képpel kell válaszolni, a Faktumnak pedig ebben is lehet úttörő szerepe – mutatott rá a politológus.
A média nagyragadozói megeszik a kicsiket
Szerinte nincs nagy különbség Magyarország és Franciaország között. A média világát egy dzsungelhez hasonlította, ahol a nagyragadozók, vagyis a legnagyobb médiumok megeszik a kicsiket. Franciaországban még a televízió a domináns médium, hetven százalékban az emberek onnan tájékozódnak, hiába jósolták meg korábban a végnapjait. A közösségi platformok megjelenésével viszont fellépett az a probléma, hogy túl sok lett az információ, és az újságíró feladata kiválasztani, hogy a valóságelemekből melyiket szeretné bemutatni, ezért a tényellenőrök munkája a szelektálás is. – A francia tényellenőrök munkájában nem bízom. A Faktum is csak akkor lehet sikeres, ha professzionálisan, alaposan és becsületesen működik, van humorérzéke és nagyon sokat dolgozik – mutatott rá.
Tényellenőrzés Európa-szerte
Claude Chollet azt is felidézte, hogy az elnökválasztási kampányban a francia médiumok többsége Donald Trumpot bolondnak állította be, Kamala Harrist pedig szentnek. Franciaországban megfigyelhető volt a részrehajlás, az újságírók többsége inkább baloldali vagy liberális érzelmű. Franciaországban nagyjából hét-nyolc szervezet ellenőriz tényeket, ezek baloldaliak, liberálisok vagy szélsőbaloldaliak, egyetlen konzervatív gondolkodású sincs közöttük. A másként gondolkodó újságíró nincs jó helyzetben, ugyanis az eltérő véleménye miatt akadályozhatják a jövőbeli előléptetését, kizárhatják az újságíró-iskolákból és nem kaphat diplomát. Az állam által támogatott 14 újságíró-iskolából csupán kettő nem baloldali-liberális beállítottságú.
– Úgy tűnik, hogy a helyzet nem fog javulni, de ez ellen tenni kell, amelynek az eszköze a Magyarországon megszülető Faktum, ami Franciaországban jövő tavasszal fog indulni. Ambiciózus célunk, hogy a Faktumot kiterjesszük az unió többi országára is
– fogalmazott.
Az újságírás szubjektív műfaj
Partos Bence, a Transzparens Újságírásért Alapítvány alapítója szerint nem létezik objektivitás, mert az újságírás műfaja eleve szubjektív. Sokáig azt gondolta, hogy a magyar nyilvánosságban a tényközléssel nincs nagy gond, de aztán a saját bőrén tapasztalta, hogy ezzel mégis foglalkozni kell, mert egyes közszereplők és médiumok sokszor valótlanságot írnak. Ez arról győzte meg, hogy
még mélyebbre kell menni és tényellenőrzést végezni, ma már nem elég a politikai elfogultság bemutatása. S
zükség van egy kiegyensúlyozott tényellenőrző oldalra, viszont az a szerkesztőségen múlik, hogy mit kell ellenőrizni. – A Faktum zászlaja alatt működő csapatunk törekedni fog a tudományos igényességre, az átlátható módszertanra és nívós munkára. Médiapartnerünk a Mandiner lesz, amely az egyik legnívósabb közéleti lap Magyarországon – ismertette a szervezet alapítója.