Az életmódorvoslás korunk egyik ígéretes egészségmegőrző megközelítése

Magyarországon az életmódorvoslás úttörője és az Életmód Orvosi Központ megalapítója dr. Babai László. Az Origónak adott interjúban Babai doktor elmondta a kezdeteket, és hogy milyen eredményeket értek el az életmódorvoslás terén.

2024. 12. 27. 5:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Életmód Orvosi Központ története 1998-ban kezdődött, amikor az alapító, dr. Babai László PhD tanulmányai középpontjába a futás szívinfarktus túlélésére gyakorolt megelőző hatását állította. Kutyákkal végzett kísérletekben kimutatta, hogy egy egyszeri 21 perces futás 70 százalékkal növeli a túlélés esélyét egy 72 órán belül bekövetkező szívinfarktus esetén. 

Életmódorvoslás (lifestyle medicine)

Amerikában ezzel egy időben, 1999-ben James M. Rippe elsőként határozta meg a lifestyle medicine fogalmát, mint az életmód orvosi gyakorlat beépítését a hagyományos gyógyításba annak érdekében, hogy csökkentsük a krónikus betegségek kockázatát, betegség fennállása esetén pedig támogassuk a kezelést fizikai aktivitással, a táplálkozással, stresszmenedzsmenttel, a dohányzás elhagyásával. 

Az életmódorvoslás mint fogalom és orvostudományi ág Magyarországon 2011-ben jelent meg dr. Babai László és prof. dr. Apor Péter szakmai tevékenysége révén. Munkájukhoz rövidesen számos vezető szakorvos, táplálkozási és mozgásterápiás szakember csatlakozott, akik 2013-ban megalapították a Magyar Életmód Orvostani Társaságot, amely társaság elnöki tisztét 2017 óta dr. Babai László tölti be. 

Forrás: Életmód Orvosi Központ

Babai doktor elmondta, hogy a tudatos, egészséges életmódra nevelésnek már kora gyermekkorban el kell kezdődnie ahhoz, hogy egészséges, hosszú életet élhessünk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy aki később, 20, 30, 40 vagy akár 70 éves korban dönt az életmódváltás mellett, annak ne lenne haszna, de természetesen minél később változtatja meg valaki az életmódját, a pozitív hatás annál kisebb lesz. 

Az emberi szervezet nagyjából a húszas éveiben éri el teljesítőképessége csúcsát, utána fokozatos hanyatlás játszódik le egészen a halálig. Nem mindegy azonban, hogy milyen szintről indul a leépülés és annak gyorsasága sem. Mindkét tényezőt befolyásolni lehet az életmódorvoslással.

Hat alapvető terület

Az életmódorvoslás alapvetően hat területen ad tanácsokat az egészség megőrzését illetően. Ezek a következők: 

  • mozgás 
  • táplálkozás 
  • alvás 
  • stressz 
  • társas kapcsolatok
  • abúzusok (dohányzás, alkohol stb.) 

Fontos a problémák komplex megközelítése

Nem elég például a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás abbahagyása. A káros tevékenységet helyettesíteni kell valamivel, ami betölti a leszokás okozta űrt. Hasznos lehet például a csoportos mozgás, torna, kirándulás, színház- vagy hangverseny-látogatás stb. 

Az Életmód Orvosi Központ allergiaközpontként kezdte a működését. Ekkor derült ki, hogy az összetett problémák kezelésére nincs megoldás Magyarországon. A szemészet csak a látás-, a fülészet a hallás-, a bőrgyógyászat a bőr-, a kardiológia a szívproblémákkal foglalkozik, és egy komplex tünetegyüttessel jelentkező beteg csak hosszas ide-oda járkálással juthat megfelelő gyógymódhoz. 

Ezt küszöböli ki az Életmód Orvosi Központ, ahol szinte minden szakterületen egy helyen kaphat segítséget a páciens. 

Az Életmód Orvosi Központ olyan egészségügyi gyógyító-megelőző szolgáltató, amely nemzetközi viszonylatban is szakmai iránytűként szolgál a jelen és a jövő gyógyítása terén. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.