Átalakul a pedagógus-továbbképzési rendszer, több képzés online is elérhető lesz – közölte a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára. Balatoni Katalin elmondta: az online rendszerben saját időbeosztás szerint, rugalmasan lesznek elvégezhetők a képzések. Azért van szükség a továbbképzési rendszer átalakítására, mert számos olyan új tartalom jelent meg a pedagógiában, amelyekről fontos, hogy a pedagógusok tudomást szerezzenek.
A helyettes államtitkár ismertette, hogy eddig hétévente százhúsz órányi továbbképzésen kellett részt venni a pedagógusoknak.
Ez az időszak most öt évre fog csökkenni, a fele pedig úgynevezett kötelező képzésként valósul meg.
Kiemelte: a megváltozott helyzetre reagálni kell. Arra például, hogy miként lehet ma megszólítani egy gyermeket, hogyan változott meg a rengeteg képernyő előtt töltött idő hatására a fejlődésük, miként hat rájuk, hogy kevesebbet mozognak – sorolta. Olyan visszaeséseket tapasztalni különböző képességterületeken, ami nem engedi meg, hogy „a megszokott úton közelítsük meg a gyerekeket az oktatásban és a tudásátadásban” – fogalmazott.
Jó úton az oktatás ügye
Balatoni Katalin elmondta: 2022-höz képest megduplázódott a pedagógusképzésbe jelentkezők száma, tizenötezer hallgató kezdte meg tanulmányait szeptembertől a pedagógusképzés valamilyen területén. Lesz utánpótlás – jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára. Kiemelte:
2025. január 1-jétől újabb 21,2 százalékos béremelést vezetnek be, ami azt jelenti, hogy egy gyakornoki, egy pályakezdő bér 640 900 forintnál fog kezdődni. Idén 32,2 százalékos átlagemelés valósult meg.
Az eddigiekhez hasonlóan lehetőségük lesz a pedagógusoknak, hogy választhassanak a szaktárgyukhoz nem szorosan kapcsolódó továbbképzéseket is – tette hozzá. A továbbképzési rendszer valamennyi, a köznevelésben dolgozó száznegyvenezer pedagógust érinti – közölte, megjegyezve: a rendszer nagyon sok kutatásra épül, olyan szakemberek dolgozzák ki, akik gyakorló pedagógusok.