Újabb fontos állomáshoz érkezett a Nemzeti Hauszmann-program, amelyben
a Budavári Palotanegyed megújítása részeként most az egykori Vöröskereszt-székház újjáépítését fejezték be a Dísz téren.
Így a Sándor-palota, a Várkert Bazár, a Karmelita, a Budavári Palota déli összekötő szárnya, a Szent István-terem, a Főőrség és a Lovarda átadása után az impozáns Vöröskereszt-székház is újjászülethetett.
A közlemény szerint a munkálatoknál az eredeti terveket és archív fényképeket követték a szakemberek, akik felhasználták a 21. század technológiai vívmányait is, hogy megfeleljenek a mai kor elvárásainak.
– Az új épület külső jegyeiben hűen követi a századfordulón itt álló ötszintes palotát, amelyet Hauszmann Alajos és Hültl Dezső tervezett egykor
– olvasható a közleményben.
Kiemelték, újra látható az épület patinázott díszműbádogos tetőzete és újjászülettek homlokzati díszei, a páratlan szépségű sarokkupolák és azok groteszk fejdíszei is. Az épület főbejáratánál újra állnak az oroszlánfejes posztamensen nyugvó dór stílusú, süttői mészkő oszlopok, amelyek közel négy méter magasak, súlyuk elérik a 2,5 tonnát.
Hangsúlyozták,
egykori formájában csodálható meg a hajdani díszterem, melynek falikárpitja az eredeti szövéstechnika és alapanyagok felhasználásával készült. A rekonstruált díszlépcsőházat ismét a történelmi középcímert mintázó színes üvegmozaik díszíti.
– Az üvegtetővel fedett belső udvarban visszaállítottuk az eredetileg díszes öntöttvas oszlopokkal és kovácsoltvas korlátokkal alátámasztott háromoldali körfolyosót. A nyugati oldalt a párkányokról függesztett és a padlón álló növénysor zárja, amely a természet hangulatát idézi meg a modern irodai környezetben. Az irodaépület további tereiben korszerű belsőépítészeti és épületgépészeti megoldásokat alkalmaztunk – olvasható a Nemzeti Hauszmann-program közösségi oldalán, ahol kiderül az is, a fő cél, hogy a Budavári Palotanegyed ismét azt az arcát mutassa, amelyet fénykorában, a 19–20. század fordulóján. – Büszkék vagyunk arra, hogy programunk névadójának egy újabb nagyszerű alkotásával gyarapodott a budai Vár látképe – hangsúlyozták.