– Ajánlom mindenkinek, hogy látogasson el a standunkhoz az Educatio szakkiállításon, valamint nézze és hallgassa meg a tanárképző karunkról szóló szombati előadást – mondta lapunknak Szakos Enikő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Kar (NKE-NITK) stratégiai fejlesztési osztályának vezetője. Mint arra felhívta a figyelmet, az NKE standjánál megtalálhatók a NITK képzéseit és programjait bemutató szórólapok, a látogatók találkozhatnak a kar oktatóival, akiket a képzésről és az egyetemről is kérdezhetnek. Emellett
szombaton a fél egykor kezdődő előadáson bemutatják a kar szakjait és programjait, hangsúlyozva, hogy a leendő hallgatóknak miért érdemes az NKE tanárképző karát választaniuk.
Az osztályvezető rámutatott: a kar szakmai programját úgy alakítják, hogy a hallgatók részt tudjanak venni minél több iskolai gyakorlaton, ahol a tanításban, nevelésben gyakorlott és kiváló mentortanárok fogják segíteni őket a köznevelés különböző intézménytípusaiban. A diákok így már az első évfolyamtól kezdődően, első kézből szerzett tapasztalatokkal készülhetnek fel az egyetem utáni tanári pályájukra.
Többféle ösztöndíj is igényelhető egyszerre
Azért, hogy a diákok az egyetemi éveik alatt csak a tanulmányaikra és a gyakorlatra fókuszáljanak, a NITK több módon is segíti őket. Az egyik ilyen a Nemeskürty-ösztöndíj, melyet valamennyi hallgatónk megkaphat. Ez havi 150 ezer forintot jelent azoknak, akik vállalják, hogy később a Kárpát-medence valamelyik magyar oktatási intézményében a tanári, tanítói vagy óvópedagógusi pályán helyezkednek el. – Célunk, hogy hallgatóink a lehető legteljesebb mértékben a tudás megszerzésére és szakmai tapasztalatgyűjtésre koncentrálhassanak – szögezte le Szakos Enikő.
Hozzátette, ugyanezt a célt szolgálja az első évfolyamosoknak az Orczy parkban található, ingyenesen biztosított, modern felszereltségű kollégium, melyben a díjmentes elhelyezés a későbbi évfolyamokon is megpályázható.
A Nemeskürty-ösztöndíjon felül igényelhető – egyebek mellett – szociális ösztöndíj, valamint a tanulmányi eredmények alapján megállapított ösztöndíj, illetve tudományos diákköri juttatás, TDK-díjazotti vagy szakkollégiumi ösztöndíj is.
Aki nem tud eljönni a január 9–11. között tartandó kiállításra, de érdeklődik az NITK képzései iránt, az január 17-én, pénteken követheti az online nyílt napot az NKE Facebook-oldalán, ahol választ kaphat felmerülő kérdéseire, megismerkedhet az induló képzésekkel.
Megváltozott felvételi pontszámítás
Az osztályvezető jelezte: a szombati előadáson a felvételi követelményekről is részletesen tájékoztatni fogják az érdeklődőket, kitérve az elmúlt években lezajlott változásokra. Ezeknek köszönhetően nőtt az egyetemi autonómia, így a felsőoktatási intézmények most az ötszáz megszerezhető pontból százról saját hatáskörben dönthetnek, ami az összpontszám egyötödét jelenti.
Az NKE arra törekszik, hogy mindenki, aki tehetséges és szorgalmas, megkaphassa az egyetemre bejutás lehetőségét, ezzel a felfogással követve az országos trendeket.
Bár nem kötelező, azt mégis extra pontokkal díjazzák, ha valakinek emelt szintű érettségije vagy nyelvvizsgája van.
Ezenkívül a felvételi része a pedagógus szakokon az alkalmassági vizsga, amit az óvodapedagógusoknál és a tanítóknál az országos sztenderd szerint a felvételi jelentkezésnél első helyen megjelölt intézményben tehetnek le a diákok, ezt minden más intézmény is elfogadja. Ezenkívül a NITK-n egy rövid pályaalkalmassági beszélgetést folytatnak a diákokkal, a nyelvszakokra jelentkezőknél eközben átválthatnak a célnyelvre. Ezt leszámítva a tanárképző karnak nincsenek különleges felvételi követelményei – ismertette az osztályvezető.
Egyénre szabott oktatás mentortanárokkal
Szakos Enikő kiemelte: az évfolyamokon nem fognak nagy létszámmal dolgozni, mivel így tudnak kiscsoportos, mentortanárok által támogatott egyénre szabott oktatást nyújtani.
A jelentkezőket a lehető legjobb eredményekhez már most hozzásegíti az egyetem,
például a tavaly novemberben indult havi rendszerességű, nagy népszerűségnek örvendő érettségi előkészítővel, amelyeken a diákok a sikeres vizsgához szükséges ismereteket és jó gyakorlatokat sajátítják el, illetve a német szak külön indít gyakorló programokat január végén, így érdemes figyelni a kar honlapját. – Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy a leendő hallgatóinkat segítsük az érettségire való felkészülésben is, hogy minél jobb eredményeket érjenek el – fogalmazott az osztályvezető.