Nem akármilyen csillaghullással kezdődik az év

Látványos csillaghullással kezdődik az év, érkeznek a Quadrantidák, az egyik legbőségesebb meteorzáport hozó raj – tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtökön az MTI-t.

Forrás: MTI2025. 01. 02. 17:57
Milky Way SeeThe Milky Way is being seen over the mountain in Ratnapura, Sri Lanka, on April 16, 2024. In April 2024, skywatchers are anticipating a trio of celestial delights. The Lyrid meteor shower, renowned for its bright shooting stars, is peaking around April 22nd, providing a captivating show after midnight. On April 23rd, Venus and Mars are aligning closely in the night sky, offering a stunning conjunction. Additionally, the New Moon on April 1st is providing optimal conditions for stargazing, with minimal moonlight enhancing views of distant celestial wonders. Keep your eyes on the sky for these stellar events in April. (Photo by Thilina Kaluthotage/NurPhoto) (Photo by Thilina Kaluthotage / NurPhoto / NurPhoto via AFP)n Over Ratnapura
illusztráció Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évkezdet legfontosabb és leglátványosabb csillagászati eseménye a Quadrantidák meteorraj érkezése – írták a közleményben. A tájékoztatás szerint 2025-ben január 3-án már az esti órákban is aktív a raj, amely ideális esetben óránként akár 100-120 meteort is képes produkálni. Ezzel méltán felveszi a versenyt a jól ismert augusztusi Perseidákkal és a decemberi Geminidákkal.

„A Quadrantidák mégis egy kevésbé ismert raj, ez pedig részben annak tudható be, hogy januárban gyakran felhős az ég, a hideg miatt sokan visszariadnak a megfigyelésétől” – írta a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

„A Quadrantidák hullócsillagban dús maximuma viszonylag rövid, a sűrű hullócsillag-potyogás körülbelül fél nap alatt lecseng” – fogalmaztak, hozzátéve, hogy ennek ellenére mindenképp érdemes próbálkozni a megfigyelésével, hiszen a raj nemcsak dús, de fényes tűzgömböket is produkálhat.

Az ismertetés szerint a hullócsillagok vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Föld felső légkörében hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre, ezt látják a megfigyelők hullócsillagként.

„A Quadrantidák meteorraj szülőobjektuma a mindössze három kilométer átmérőjű, 2003 EH1 jelű kisbolygó. Ez igazi különlegesség, hiszen a kisbolygók viszont ritkán produkálnak olyan törmelékfelhőt, ami egy meteorraj alapját képezheti” – írta a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

A közlemény szerint a meteorraj gyakorisági maximuma január 3-án, péntek este körülbelül 16-20 órakor lesz, azonban Magyarországról csak később lehet látni a legtöbb hullócsillagot. A hideget jól tűrőknek mindenképpen érdemes megvárniuk a hajnali órákat is, mivel ekkor várható a legtöbb meteor. Hozzátették, hogy az éjszaka folyamán nemcsak hullócsillagok, de fényes tűzgömbök észlelésére is van esély.

Az intézmény a megfigyelőknek azt ajánlja, hogy öltözzenek melegen, és a megfigyeléshez keressenek egy sötét, a városi fényektől mentes területet.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.