A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa megváltoztatta a Fővárosi Törvényszék korábbi elsőfokú ítéletét, és bűncselekmény hiányában felmentette az az őrnagyot, aki azt a katonai helikopter vezette, amit egy fán ragadt siklóernyőshöz riasztottak még 2020 nyarán Vértesszőlősön – közölte hétfőn az ítélőtábla.
A pilótát első fokon légi közlekedés gondatlanságból elkövetett halált okozó veszélyeztetésének vétségében mondták ki bűnösnek, és ezért nyolc hónap, két év próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte a törvényszék katonai tanácsa.
Siklóernyő zuhant a fára
Az ügy lényege, hogy a fán rekedt siklóernyőst a tűzoltók nem tudták lehozni, a honvédség segítségét kérték.
Az őrnagy, aki a helikoptert vezette, a légi irányítástól azt az utasítást kapta, hogy a mentést csörlőzéssel kezdjék el, azonban azt mondta, hogy ez a fák lombkoronája miatt veszélyes, ezért sem drótkötéllel, sem alpin technikával nem hajtható végre.
Végül azt a megoldást választották, hogy egy kötelet eresztenek le a helikopterből, amin az alpinista siklóernyős le tudott volna ereszkedni.
A törvényszék szerint hibázott
A törvényszék szerint a pilóta hibázott, amikor nem vette fel a kapcsolatot a sportolóval, valamint elmulasztotta az egyeztetést a kárhelyszín parancsnokával is, így nem egyeztetett a földön tartózkodók helyzetéről, a mentendő elhelyezkedéséről, a végrehajtás módjáról és a biztonsági rendszabályokról sem.
Amikor pedig a mentőhelikopter megkezdte a berepülést a siklóernyőbe belekapott a rotorszél, az „belobbant” és letörte azt az ágat, amelyiken a siklóernyős tartózkodott, aki emiatt körülbelül 15-18 méteres magasságból a földre zuhant és eszméletét vesztette, később pedig meghalt.
Változtattak a döntésen
Az ítélőtábla katonai tanácsa a törvényszék által megállapított tényállást részben megalapozatlannak találta, ezért azt helyesbítette. Egyebek mellett mellőzték azt, hogy a pilótának kötelessége lett volna egyeztetni a siklóernyőssel, és a kárhelyszín parancsnokával is, mivel a szabályok szerint nem a mentendővel kell felvenni a kapcsolatot, hanem a mentésre kijelölteket kell tájékoztatni. Kitértek arra is, hogy a pilóta nem tudhatta előre, hogy az ág, amin az ernyős ült, letörik. Egyebek mellett ezek miatt mentették fel az őrnagyot.
A másodfokú ítélet nem jogerős, ellene az ügyészség fellebbezhet. Ebben az esetben az eljárás a Kúria előtt folytatódik harmadfokon.
A Kemma.hu megszólította Oroszi Angélát, az elhunyt nővérét, aki elmondta, hogy a pilóta újra vallomást tett a bíróság előtt, amiben elmondta, nem tartja felelősnek magát a történtekért, és továbbra sem kért bocsánatot a siklóernyős családjától.