Folytatni kell 2025-ben is a magyar haderő fejlesztését, hogy a Magyar Honvédség műveleti értéke és hadrafoghatósága a lehető legmagasabbra emelkedjen – mondta a honvédelmi miniszter az M1 aktuális csatorna HadERŐ című műsorában kedden. Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte:
a kormány biztosítja az ehhez szükséges forrást a jövő évi költségvetésben, így a NATO elvárásának megfelelően a GDP két százalékát fordítja védelmi kiadásra.
Hozzátette, hogy folytatni kell a kiképzéseket, az eljárásrendek, doktrínák kifejlesztését és azok bevezetését, gyakorlatba való átültetését, a katonákat pedig fel kell ezekre készíteni.
Közölte, az ország erősödik gazdasági, demográfiai értelemben is 2010 óta, amióta ez a kormányzat átvette az irányítást, de erősödnie kell katonailag is, hogy „megfelelő elrettentő erőt tudjon felmutatni”. A miniszter szerint ezért
nagyon fontos az új fegyverek beszerzése, a toborzás, a kiképzés, miközben „minden, a környezetünkben lévő konfliktusban a béke álláspontját képviseljük”.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf felidézte, nagy energiát fordítottak tavaly a toborzásra, amely kezdetben a hivatásos haderőre, majd a területvédelmi tartalékosokra koncentrált. A műsorban elmondta: a toborzás eredményeként 3500-an csatlakoztak a területvédelmi tartalékos erőkhöz, és a jelentkezők nagy része már átesett az alapkiképzésen.
Amióta a magyar haderő átállt az önkéntes kiegészítésre, soha ennyien nem csatlakoztak a magyar honvédséghez ilyen rövid idő alatt, mint most, ezen a nyáron és őszön, ezt kifejezetten köszönöm a magyaroknak, hogy megértették, odafigyeltek és tettek annak érdekében, hogy ezt elmondhassuk
– fogalmazott.
Szólt arról, hogy tart a védelmi ipar fejlesztése is. Egy ország hadereje csak akkor lehet igazán ütőképes és erős, ha az minél inkább szuverén, önállóan termelni képes, tehát a nemzetközi beszállítói láncokat minél inkább közel hozó és lerövidítő védelmi iparral rendelkezik – mondta.