Idén minden korábbi évnél több, 530 fiókát és fészekhagyó fiatal kerecsensólymot regisztráltak Magyarországon, száz madárral többet, mint tavaly
– tudta meg a Heol a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) országos kerecsensólyom fajmegőrzési program koordinátorától. Bagyura János hozzáfűzte, a kerecsensólyom-párok átlagosan három fiókát neveltek fészkenként.
A kerecsensólyom a magyar eredetmonda „turulmadara” és a hazai természetvédelem egyik ikonikus faja, amelynek a teljes európai állománya 450 párra tehető. A 2024-es megfigyelések arra engednek következtetni, hogy idehaza 200-220 párra tehető a kerecsensólymok költőállománya.
A faj védelmének érdekében különösen fontos a fiatal madarak kóborlásának és mortalitásának vizsgálata, ezért a Jászságban és a Hevesi-síkon hét fészekaljban 22 fiókára tettek műholdas nyomkövető tavaly tavasszal. Az adatok szerint az év végéig összesen tizenegy példány pusztult el, egyet pedig Líbiában illegálisan befogtak. Két madárnak Kelet-Ukrajna háborús övezetében veszett nyoma. Részletezik, az összes biztosan elpusztult jeladós madár teteme megkerült, amelyeket szakemberek bevizsgáltak,
így a korábbiaknál sokkal részletesebb képet alakult ki a pusztulás okairól.
A jeladós madarak mellett még további négy madár tetemére bukkantak rá tavaly. A vizsgálatok szerint a tizenöt példány pusztulása az alábbi okokra vezethető vissza:
- öt példány áramütés miatt pusztult el;
- négy példány halálát a kirepüléskor fellépő sérülés és/vagy földön egy emlős (róka és menyétféle) predációja okozta;
- két egyeddel betegség végzett;
- három madár ismeretlen okból pusztult el;
- egy sólyom elhullásának okát pedig még vizsgálják.
Kiemelték, hogy a biztosan elpusztult madarak mellett
két hazai gyűrűs kerecsensólyom illegális, solymászati célú befogásáról is értesültek Líbiából a közösségi médián.
A jeladós példány jeladóját azonnal tönkretették, később pedig a madarat mintegy 4300 euróért értékesítették a polgárháború sújtotta országban – közölték.