Mutatjuk, hogy a norovírus kikre jelenthet nagy veszélyt + videó

Amikor az édesanya új életet hord a szíve alatt, szervezete alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, így fogékonyabbá válhat a különböző megbetegedésekre, többek közt a norovírusra is – hívta fel a figyelmet a Nébih egy tájékoztató videóban. Tudatták: a kór nemcsak az anya, hanem a születendő baba szempontjából is kockázatos lehet.

Forrás: Nébih2025. 02. 08. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nébih összegyűjtötte a kismamákat érintő, élelmiszerekhez kötődő élelmiszer-biztonsági veszélyeket és bemutatja azokat a lépéseket, amelyek betartásával az élelmiszerek okozta megbetegedések megelőzhetők – számolt be videójában a szervezet. Közölték: amikor az édesanya új életet hord a szíve alatt, szervezete alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez. Ennek következtében

a kismamák fogékonyabbá válhatnak különböző megbetegedésekre is, amelyek nemcsak az anya, hanem a születendő baba szempontjából is kockázatosak lehetnek.

 

Mi az a norovírus?

A norovírus az összes emésztőszervrendszeri fertőző betegség húsz százalékát okozza. Leggyakoribb tünete az erős hányás és hasmenés, amely különösen a gyengébb immunrendszerű emberekre, csecsemőkre és várandós anyákra jelent veszélyt. Nemcsak élelmiszerekkel és ivóvízzel, hanem cseppfertőzéssel, akár egyszerű érintéssel is át tud terjedni egyik emberről a másikra. 

Már egyetlen norovírussal fertőzött személy is képes járványt kialakítani, ezért fontos, hogy beteg személy ne készítsen másoknak ételt

– figyelmeztettek. Hozzátették, a vírus a tünetek elmúltát követően akár még két hétig ürülhet a szervezetből, ezért ebben az időszakban is fokozottan ügyelni kell a higiéniára, alapos kézmosásra. 

 

Mit lehet tenni, hogy elkerüljük a fertőzést?

Egyes fagyasztott gyümölcsöket nem mosnak meg fagyasztás előtt, ezért ezek nyers fogyasztását mellőzni ajánlott. Utazás során érdemes arra ügyelni, hogy kizárólag ellenőrzött ivóvizet, illetve ilyen ivóvízből készült jeget fogyasszunk. Jó tudni azt is, hogy nem minden országban iható a csapvíz. A salátaféléket és a bogyós gyümölcsöket bő vízben, rövid áztatással célszerű mosni, majd szűrőedénybe helyezni és alaposan leöblíteni. A várandósoknak vagy kisgyermekes szülőknek a sima vizes mosást tanácsos kiegészíteni ecetes öblítéssel is a hatékonyabb tisztítás érdekében – tájékoztatott a Nébih.

Ahogy azt már korábban megírtuk, a norovírusra nincs specifikus gyógymód, a szervezetnek saját magának kell leküzdenie a fertőzést. A legfontosabb teendők közé tartozik a sok pihenés, a bőséges folyadékbevitel, a könnyen emészthető ételek fogyasztása és szükség esetén a fájdalomcsillapítás. Bár a norovírus kellemetlen, a megfelelő óvintézkedésekkel és pihenéssel gyorsan túl lehet esni rajta. A legjobb védekezés továbbra is a fertőzés elkerülése.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: MTVA/Ruprech Judit)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.