Könnyű páncélvédettségű járművet fejlesztett ki a Széchenyi István Egyetem és a Gamma Zrt. – írja a Világgazdaság.
A hazai védelmi ipar meghatározó gyártójával, a Gamma Zrt.-vel közösen kialakított, hazánkban egyedülálló katonai és katasztrófavédelmi célú önvezető járműre az egyetem Járműipari Kutatóközpontjának munkatársai fejlesztettek ki ön- és távvezérlést lehetővé tevő technológiát.
A cél egy olyan nehéz terepi viszonyok között is alkalmazható, fizikai behatásokkal szemben védelmet nyújtó alapjármű megépítése volt, amely biztosítja az önvezérléshez szükséges rendszerintegráció alapvető feltételeit, valamint a többcélú alkalmazást.
A szimpla fülkés, félplatós, négyszer négy hajtásképletű járműhöz illeszkedő, többfunkciós feladatellátást támogató cserefelépítmény-rendszert is kidolgoztak a szakemberek, amely lehetővé teszi a különböző felhasználói igényeknek megfelelő, különleges szakmai képességekkel rendelkező felépítmények fejlesztését.
Eredetileg határvédelmi és felderítő funkciók ellátására alkalmas jármű kidolgozása volt a fő célkitűzés, ám időközben számos más területről – például tűzoltóságról – is érdeklődtek az innováció iránt
– mondta Kőrös Péter, a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontjának (JKK) Autonóm Közlekedési Rendszerek operatív vezetője. Tájékoztatása szerint
- a szenzorokat és a távközléshez szükséges eszközöket a járműtestre szerelték fel,
- a hátsó felépítmény pedig cserélhető, ezért bármilyen funkciót elláthat a mérésektől a mentéseken át a hadi alkalmazásig.
Mint fogalmazott, az autonóm és távvezérlés pedig Magyarországon egyedülálló módon funkciótól és felépítménytől függetlenül működik. – A konzorciumi tagok a projekt során a Gamma Zrt. Komondor járműcsaládjának hatodik, új típusát (RDO–3927) alkották meg – közölte az operatív vezető.