Újabb veszélyt jelent a föld felé száguldó aszteroida

Videón mutatjuk a pályáját.

2025. 02. 13. 18:16
Fotó: Pedro Puente Hoyos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogyan azt már korábban megírtuk, nagyjából egy a 83-hoz az esélye annak, hogy a nemrég felfedezett 2024 YR4 jelű aszteroida 2032 decemberében becsapódik a Földbe.
Az aszteroida 60 méter széles, és jelenleg nagyjából 43 millió kilométerre van a Földtől. Ennek ellenére nem veszélytelen, jelentős esély van rá, hogy találkozik a bolygónkkal. A 2024-ben felfedezett földközeli objektum körülbelül feleakkora, mint egy futballpálya, a számítások szerint

2032. december 22-én közelíti meg a Földet, és elvileg valamivel több mint 106 ezer kilométer távolságra lesz tőlünk.

Megjegyzik azonban, hogy a pálya bizonytalanságait figyelembe véve nem kizárható a becsapódás, amely robbanást idézhet elő a légkörben vagy becsapódási krátert okozhat. Tony Dunn amatőr csillagász egy szimulációt is megosztott az aszteroida pályájáról a közösségi oldalán, amelyhez hozzáfűzte, még mindig nagy a bizonytalanság és még több megfigyelésre van szükség. 

Az aszteroida a torinói kockázati skálán hármas besorolást kapott, ami egy közeli találkozást jelent, amely fokozott figyelmet igényel a csillagászoktól, ugyanis ez azt is jelenti, hogy a becsapódás esélye magasabb mint egy százalék.

Arra is esély van, hogy a Holdba csapódik be

A legfrissebb adatok szerint még ennél kisebb esély – 0,3 százalék – van arra, hogy a kisbolygó a Holdba csapódik. Egy ilyen ütközés 340 hirosimai atombombáénál is nagyobb erejű lenne, és valószínűleg a mi bolygónkról is látszana, épségünket azonban nem fenyegetné.

A belőle származó kisebb törmelékek persze eltalálhatnák a Földet, ezek viszont aligha lennének képesek károkat okozni, minden bizonnyal elégnének a légkörben. A Hold felszínén viszont maradandó nyomot hagyna a becsapódás: egy körülbelül két kilométer széles kráter keletkezne – írja a New Scientist.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a jelenlegi adataink az aszteroidáról földi távcsöveken alapulnak, ezért pontatlanok. Éppen ezért tavasszal ráállítják a James Webb-űrteleszkópot a kisbolygóra, hogy minél behatóbban tanulmányozhassák.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pedro Puente Hoyos)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.