– Idén ünnepeljük a Magyar Tudományos Akadémia alapításának kétszázadik évfordulóját. Széchenyi István a patinás intézményt 1825-ben hívta életre. Ennek tiszteletére az Országgyűlés úgy határozott, hogy a 2025-ös és a 2026-os év a magyar tudomány éve lesz – emlékeztetett Hankó Balázs a tv2 Mokka című műsorában.

„A cél az, hogy a tudományt mindenkihez elvigyük. Azt is mondhatnám, hogy kihozzuk a laborokból a tudományt, legyünk büszkék arra, hogy a mi hőseink a magyar tudósok”
– fogalmazott a kulturális és innovációs miniszter, majd hozzátette: a kormány azon dolgozik, hogy Magyarország öt éven belül Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön, és a világ, illetve Európa száz legjobb egyeteme között magyar intézmények is legyenek – árulta el a miniszter.
Az évforduló apropójából az egész Kárpát-medencében 1200 programot valósítanak meg, amelyeket a tudomány népszerűsítésének szentelnek. Tizenkét fiatal tudományos nagykövetet neveznek ki, akik elsősorban arra összpontosítanak, hogy minél több fiatal tanuljon fizikát, kémiát biológiát, közgazdaságtant, és foglalkozzanak sok minden más tudománnyal – mert ahogy Hankó Balázs fogalmazott – az innováció és a tudomány a valós társadalmi, gazdasági problémákra ad hatékony válaszokat.
Jól állunk, mert az elmúlt években már tizenkét egyetemünk van a világ legjobb öt százalékában, van egy egyetemünk a világ legjobb egy százalékában, három a legjobb két százalékában
– emelte ki a miniszter. Hozzátette: szembeszélben vagyunk időnként Brüsszelből, de megráztuk magunkat, és akkor is megmutatjuk nekik, hogy a magyar elme, a magyar kreativitás, a magyar fiatalok erősek, jók, és top 100-as egyetemeink lesznek, és az EU top 10-ben is benne leszünk.