– Azt szeretnénk bemutatni a Klebelsberg Kunóról elnevezett emlékversennyel, hogy az egykori miniszter igazi hős volt, aki az utána következő generációk nevelésére-oktatására tette fel az életét – mondta el lapunknak Péterffy Balázs, a Klebelsberg Központ (KK) elnökhelyettese. Mint felidézte, sokáig elhallgatták Klebelsberg munkásságát.
A második világháború után a kommunista diktatúra nem tudott mit kezdeni Klebelsberggel, aki a mai napig nincs jelen kellő súllyal a köztudatban.
A két világháború között fontos, nemzetpolitikai szempontból is stratégiai terület volt Magyarországon az oktatás, amelyet Klebelsberg tett azzá. Az egykori belügy-, majd vallás- és közoktatásügyi miniszter fontos szerepet játszott az iskolai rendszer struktúrájának modernizálásában és átalakításában, előrelátásával és ötleteivel évtizedekkel saját kora előtt járt. – Életműve akkora, hogy azt nem lehet néhány percben összefoglalni. Szeretnénk méltóképpen megemlékezni a 150. születésnapjáról, de legalább ennyire lényeges, hogy a fiatalságot közelebb vigyük hozzá – jelentette ki az elnökhelyettes.

Tanulmánykötet is készül a jubileumra
Hozzátette, az emlékversenyen kívül szerveznek egy Klebelsbergről szóló konferenciát május végén, az ott elhangzottakból pedig meg fognak jelentetni egy tanulmánykötetet, amelyet az egykori tárcavezető születésnapján mutatnak be. A konferencián az érdeklődők újdonságokat bemutató előadásokra és panelbeszélgetésekre számíthatnak, ahol Klebelsberg elképzeléseiről és annak mai vetületeiről, a jelenkor oktatási kihívásairól lesz szó, valamint arról, hogy ma mennyire érvényesek a klebelsbergi gondolatok.
Ha nem tudjuk, hogy honnan jöttünk, nehéz megtalálni a jövőbe vezető utunkat is
– vélekedett Péterffy Balázs.
A KK elnökhelyettese szerint fel lehet kelteni a fiatalok érdeklődését az egykori miniszter munkássága iránt, amelyhez a köztük népszerű csatornákat is használni kell. Ez a korosztály az élményalapú tanulás eszközével szólítható meg, tehát amikor megtapasztalják vagy átélik a múlt eseményeit, például olyan játékos és kreatív feladatok segítségével, amelyek megdolgoztatják őket, akkor igenis felkelthető a kíváncsiságuk. A mai fiatalokat is érdekli a múlt, csak egy kicsit másképp, más eszközökkel kell nekik elmesélni és bemutatni a történelmet, mint ahogy az idősebb generációknak tanították.
Azt szeretnénk elérni, hogy Klebelsberg élete példa legyen a mai társadalomnak, vagyis érdemes a magyar nemzetért dolgozni és küzdeni, mert aki a jövőt építi, az örökké közöttünk lesz. Életművét kötelességünk továbbvinni, és erre kötelességünk emlékezni
– fogalmazott Péterffy Balázs.
Közel a fiatalokhoz
A fiatalokhoz viszi közel az egykori kultuszminisztert, hogy a Szegedi Tankerületi Központ (SZTK) a Klebelsberg Központ fővédnökségével, valamint a Szeged–Csanád Egyházmegyével, a Gál Ferenc Egyetemmel és az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkkal közösen Kárpát-medencei emlékversenyt szervez, amiről Plesovszkiné Ujfaluczki Judit, az SZTK tankerületi igazgatója beszélt. Mint felidézte:
az Országgyűlés a 2025-ös évet Klebelsberg Kunó-emlékévvé nyilvánította születésének 150. évfordulója alkalmából, ezért vetélkedni hívják az általános iskolák hetedik évfolyamos, illetve a középiskolák tizenegyedik évfolyamos tanulóit.
A verseny első fordulója egy online megméretés lesz, amelyre április 15-ig lehet jelentkezni mindkét korcsoportban, négyfős csapatokkal. A jelentkezők egy nappal később, vagyis április 16-án kapják meg az első forduló versenyfeladatait a jelentkezéskor megadott elérhetőségükön.
Történelmi jelentőség
A tankerületi igazgató kiemelte: a történelmi jelentőségű miniszter olyan, ma is meghatározó, értékmutató elveket fektetett le a köznevelésben, mint az idegennyelv-tanulás, a széles körű műveltség, a nemzeti identitás, a testkultúra, a sport és az egészséges életmód fontossága, illetve a kultúra és a tudományok fejlesztése, mivel ezek mind nagy hatást fejtenek ki a jövő generációira. Létrejött egy munkacsoport, amely a gyerekek életkorához igazodva készítette el a versenyfeladatokat, részletes leírást nyújtva a felhasználható irodalomról, melyet a versenykiírás tartalmaz. A diákok és a felkészítő tanárok leleményességére, kreativitására van szükség, hiszen a döntőbe az út a művészeti és a drámapedagógiai készségeken keresztül a podcastinterjún és videókészítésen át vezet, de még a robotikában fellelhető tudás is hasznosíthatóvá válhat – ismertette.
Hozzátette, az első forduló indulói közül mindkét korosztályból a legjobb tíz csapat mérkőzik meg a döntőben, amely már személyes jelenlétet igényel, és 2025. október 9–11. között rendezik meg Szegeden, valamint az ópusztaszeri emlékparkban.
A döntőbe kerülő csapatok értékes ajándékokat kapnak, a hetedik évfolyamos korosztály győztesei egyhetes zánkai táborozásra, a tizenegyedik évfolyamos korosztály legjobbjai pedig egy négynapos római utazásra mehetnek.
Plesovszkiné Ujfaluczki Judit hangsúlyozta: a versennyel a határon inneni és túli köznevelési intézményeket szólítják meg. A versenykiírást az SZTK és a KK honlapján is közzétették, továbbá az iskolák, a tankerületi központok és az egyházi fenntartók is megkapták.