Zárt ülés keretein belül egyeztetett a parlament nemzetbiztonsági bizottsága. Az aktuális nemzetbiztonsági kérdésekről Kocsis Máté tartott sajtótájékoztatót.
A Mandiner szerint Kocsis a friss bejelentések előtt emlékeztetett a korábban már napvilágot látott tényekre: Juroj Kenicsi és Dmitro Kisfalusi volt az a két ukrán személy, akiket kiutasított Magyarország, illetve a múlt heti ülést követő sajtótájékoztatón megnevezett egy harmadik személyt is, Szerhij Alekszandrovot. A Fidesz parlamenti frakcióvezetője akkor közölte, hogy a kiutasításokat követően a magyar szolgálatok fokozták a felderítő tevékenységüket. A Fidesz frakcióvezetője közölte, hogy a mai ülésen tájékoztatást kértek a hazai titkosszolgálatoktól a sajtóban már megjelent nevek – ilyen például Tseber Roland –, valamint újabban felmerülő nevek kapcsán.
Kocsis Máté a sajtótájékoztatón elárulta: Tseber Roland korábban ukrán–magyar kettős állampolgár volt, de 2017-ben lemondott a magyar állampolgárságáról valószínűleg az ukrán politikai ambíciói miatt.
Tseber Roland megfigyelése nem új keletű, hanem hosszú évek óta fennáll. Ezek alapján az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként került azonosításra. Tseber tehát az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztje, aki hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival – több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is találkozott
– közölte.
A politikus kiemelte,
Mindemellett, ami ennél fontosabb, és a nemzet biztonságára nagyobb kockázatot jelentő információ, az az, hogy Tseber találkozott a hazai katonai vezetés korábbi magas rangú vezetőjével, fegyvergyártásban érintett szereplők és külföldi befektetők között.
Kocsis, azt is elárulta, hogy mindezek miatt Tseber Rolanddal szemben beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el. A frakcióvezető egy másik személyről is beszélt, akiről az ülésen tájékoztatást kaptak, ő pedig Holló István, aki a neve ellenére színtiszta ukrán állampolgár, nem rendelkezik és rendelkezett magyar állampolgársággal, és már hosszú ideje a magyar elhárítás látókörében van.
A férfit a TEK közreműködésével a magyarországi idegenrendészet előzetes letartótatásba helyezte, azonban vele szemben már kémkedés gyanújának bűntette miatt a Nemzeti Nyomozóiroda folytat eljárást
– árulta el. Kocsis kifejtette: Holló az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott. Kapcsolatrendszerében számos ukrán titkosszolgálati és hazai honvédségi és energetikai szektorban releváns személyt azonosítottak.
Holló István ténykedése során közvetlenül tartott kapcsolatot a honvédelmi terület egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparral és a Honvédség hadi készleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetéseket, mindezt szoros összefüggésben tette az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel
– közölte Kocsis Máté. Hozzátette: Holló István kapcsolatrendszerében számos, magyar politikai életben aktív szereplő megtalálható.
Tseber Roland
Mint ismert: Magyar Péter tavaly nyáron ukrajnai útjáról több platformon is rendszeresen beszámolt, és folyamatosan osztott meg fényképeket a háború sújtotta keleti szomszédból. A Tisza Párt elnöke azonban nem egyedül látogatott Ukrajnába, vele tartott Tseber Roland Ivanovics is, aki a kárpátaljai katonai közigazgatás egyik magas rangú tisztje, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, valamint a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által alapított Nép Szolgája párt tagja.