Már egy évvel ezelőtt is rémisztő képet festett az ukrán helyzetről a nemzetközi szervezett bűnözés elleni küzdelmet segítő Global Initiative Against Transnational Organized Crime (GITOC) szervezet jelentése, amelyből kiderült, hogy a drogok elöntik a frontot, és komoly hatással vannak a hátországra is – írta Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet (DKI) stratégiai igazgatója. Mint felidézte, hazánkban is elfogtak ukrán nemzetiségű drogdílereket, ami nem meglepő, hiszen a háború okozta káoszt előszeretettel használja ki az ukrán szervezett alvilág, amelynek egyik legfőbb bevételi forrása a drogkereskedelem.

Növekvő szintetikusdrog-piac, rendkívül veszélyes új szer
2021 és 2023 között Ukrajnában a szintetikusdrog-piac jóval nagyobb mértékben ugrott meg, mint Európában. Míg a heroinnak és a kokainnak visszaesett a piaci részesedése, a cannabis domináns pozícióba került. Ehhez több tényező is hozzájárul:
egyrészről az elszegényedett országban a kokain már messze csak az elit drogja, viszont az elit nagy része már nem Ukrajnában él. Másrészről hozzájárul az ukrán droglegalizációs törvény, amely a marihuánát „orvosi” célra, azaz stresszkezelésre engedi használni.
A stressz objektíven ellenőrizhetetlen fogalom, ráadásul egy háborúban álló országban sokan vannak stressz hatása alatt.
Új és nagyon veszélyes szereplők is feltűntek a jelentés szerint az ukrán drogpiacon, ilyen például az Alfa-PVP (flakka). Ezek a szerek a háború kitörése óta népszerűbbek, mint az amfetamin, és tisztán, könnyen előállíthatók, keverve is forgalmazzák őket, hogy gyorsabban alakítsák ki a függőséget. A jelentés állítja, hogy a „Khimprom” nevű embercsempészeti és drogkartell jelenleg Ukrajnában és Oroszországban telepített laboratóriumokban gyártja tonnaszámra az alfaPVP-t, és nagy mennyiségben juttatja el a frontvonalra. Hatásait tekintve rémisztő képet kapunk. Kórházi jelentések szerint már 14 éves gyerekek is pszichotikus állapotba kerülnek néhány adag után, továbbá a fronton is megnőtt az öngyilkosságok aránya, feltehetően az ilyen szerek használata miatt is.
A drogok azért terjednek ilyen könnyen keleti szomszédunkban, mert a háborús helyzet miatt kevesebb ellenőrzés zajlik a frontvonalon, ahol a katonák jobb fizetőképes keresletet és koncentrált elérhetőséget jelentenek a kereskedőknek.
A Telegramon keresztüli értékesítés felfutott, sőt a kereskedők komoly ügyfélszolgálatot és panaszügyintézést is működtetnek. A drogkartellek „konyhai” mikrolaborokat hoznak létre a frontvonal közelében, hogy csökkentsék a szállítás kockázatát. A jelentés szerint a Khimprom széles körű védelmet élvez magas rangú tiszteknél, akik megengedők vagy közreműködnek az értékesítésben.