Útnak indulnak a Gripenek + videó, galéria

Már negyedjére látja el Magyarország vezető nemzetként a balti országok légtérrendészeti feladatait augusztus elsejétől. Kajári Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese hangsúlyozta: a légi jelenlét nem csupán katonai gyakorlat, hanem stratégiai üzenet, hiszen a szövetség tagjai egymás biztonságáért is felelősséget vállalnak.

2025. 07. 23. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus elsejétől negyedik alkalommal látja el Magyarország vezető nemzetként a balti országok légtérrendészeti feladatait Spanyolországgal és Olaszországgal együttműködésben, mintegy 80 katonával és négy Gripen harci repülőgéppel – jelentette be a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese szerdán Kecskeméten.

Kecskemét, 2025. július 23.
Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese beszédet mond a Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegység Blokk 69. missziójának kibocsátó ünnepségén a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár bázisán Kecskeméten 2025. július 23-án. Augusztus 1-től negyedik alkalommal látja el Magyarország vezető nemzetként a balti országok légtérrendészeti feladatait Spanyolországgal és Olaszországgal együttműködésben, mintegy 80 katonával és négy Gripen harci repülőgéppel.
MTI/Bús Csaba
Kajári Ferenc altábornagy (Fotó: MTI/Bús Csaba) 

A Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár bázisán tartott kibocsátó ünnepségen Kajári Ferenc altábornagy arról beszélt, hogy a NATO keleti szárnyán a légi jelenlét nem csupán katonai gyakorlat, hanem stratégiai üzenet, hiszen a szövetség tagjai egymás biztonságáért is felelősséget vállalnak.

A honvédség Gripenjei nemcsak a magyar légteret őrzik, ugyanis Magyarország régiós szerepvállalása keretében több mint egy évtizede védi Szlovénia légterét, és 2024-től Szlovákia és Horvátország is a magyar légierő oltalma alatt áll

 – fogalmazott.

Kajári Ferenc kiemelte: a kontingens gerincét a kecskeméti MH 101. Szentgyörgyi Dezső Repülődandár adja, de veszprémi, szolnoki és pápai katonák szaktudása nélkül nem lehetne teljes ez a feladat. Hozzátette, 2022-ben 19 éles riasztás és 62 gyakorló felszállás történt a magyar kontingens részvételével. 

– Több mint 300 órányi repülés, minden egyes alkalommal a magyar katonai szakértelem és fegyelem bizonyítékaként

 – mondta.

Hangsúlyozta azt is, szerdán nemcsak egy kontingens indul útjára, hanem Magyarország egyben megerősíti elkötelezettségét: a Magyar Honvédség képes nemzetközi környezetben, többnemzeti együttműködésben is helytállni szakmailag, emberileg és katonailag egyaránt – húzta alá.

Az ünnepségen jelen volt a Baon is, amely videót és galériát is készített az ünnepségről, amelyeket itt tekinthet meg.

Már tíz éve, hogy először védtük a balti államokat

Magyarország először 2015 szeptemberétől 2016 januárjáig látta el vezető nemzetként a balti országok légtérrendészeti feladatait NATO-parancsnokság alatt Németországgal, mint kisegítő nemzettel, majd 2019 májusa és augusztusa között Spanyolországgal és Nagy-Britanniával. Legutóbb 2022 augusztusától decemberig szintén vezető nemzetként öt másik NATO-tagállam – Csehország, Lengyelország, Németország, Belgium és Olaszország – légierejével közreműködve vett részt Magyarország a balti légtérrendészeti misszióban.

 

Borítókép: Jelenet a honvédség kibocsátóünnepségéről (Fotó: Baon/Bús Csaba)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.