Csökkentek az egyetemi felvételi ponthatárok

Tovább folytatódhat az elmúlt évek kedvező tendenciája, és az idén ismét többen juthatnak be a felsőoktatásba, miután a kormány sok népszerű szakon csökkentette a felvételi ponthatárt 2019-hez képest. Az ősszel induló képzésekre február 15-ig kell beadni a jelentkezéseket, az előzetes pontszámok pedig megkönnyítik az esélylatolgatást, és a felvételizők tudatosabb döntést hozhatnak.

Csókás Adrienn
2020. 01. 03. 6:30
A legnépszerűbb szakokon előre ismertek a követelmények Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvanhárom intézmény több mint hétezer különböző képzése közül választhatnak azok, akik 2020 őszén szeretnék megkezdeni felsőoktatási tanulmányaikat. Bár a kínálat rendkívül bőséges, a fiatalok többsége évről évre ugyanarra a negyven-ötven közkedvelt szakra jelentkezik. A népszerűségi listát évtizede vezető gazdálkodás és menedzsment szakra pél­dául tavaly tízezernél is többen szerettek volna bekerülni.

A felvételi eredményeket idén is július közepén hirdeti majd ki a szakminisztérium, ám a legtöbbeket vonzó képzéseken ezúttal is előzetesen meghatározott követelményt szabtak annak érdekében, hogy a diákok eleve csak olyan szakterületeket célozzanak meg, ahová a tanulmányi eredményük alapján reális esélyük van bejutni.

A legnépszerűbb szakokon előre ismertek a követelmények
Fotó: Bach Máté

Ilyen előzetes pontszámokat 2013-ban határoztak meg először, akkor még csak 16 szakon, ma viszont már 31 alapszakon és tíz osztatlan képzésen tudható előre a bejutási küszöb, és jó hír a felvételizőknek, hogy a pontszámok sokat csökkentek a kezdetekhez képest.

Míg néhány évvel ezelőtt az érintett képzések többségéhez 430–460 közötti pontszámra volt szükség a maximális ötszázból, most sok szakhoz már 310-320 pontot is elég összegyűjteni, négyszáz feletti pontszámra pedig nincs is szükség. Tavalyhoz képest jelentősen enyhültek a követelmények többek közt a jogászképzésben, ahol a korábbi 440 helyett mind­össze 350 pont lesz a minimum.

Igaz­ságügyi igazgatás képzésen 424 helyett 350 lett a ponthatár. ­Kommunikáción 440-ről négyszáz pontra, pszichológián 435-ről négyszáz pontra változott a pontszám, de érinti a könnyítés a nemzetközi gazdálkodás, illetve nemzetközi tanulmányok szakokat is, ahol a korábbi 420 és 455 helyett most már csak négyszáz pontra lesz szükség. A leendő lótenyésztők tíz-, a gyógyszerész hallgatók ötpontos könnyítést kaptak, és további képzéseken is lesz csökkentés.

Általános orvosi szakon marad a 380 pontos követelmény, az építészmérnöki vagy a szociológiaképzést választók pedig 330 pontos minimummal számolhatnak. Agrármérnöki és erdőmérnöki szakra várhatóan háromszáz pont is elég lesz.

Az előzetes pontokról annyit tudni kell, hogy ha az adott képzésre felvételizők a megadottnál jobb eredményeket érnek el, akkor a felvehető létszámba utolsóként beférő diák pontszámánál húzzák meg a határt, így elképzelhető, hogy a végső követelmény valamivel magasabb lesz, de gyengébb teljesítmények esetén utólagos csökkentés is előfordulhat.

A felsőoktatási felvételin összesen ötszáz pont gyűjthető, ami a középiskolai jegyekből, az érettségi jegyekből, valamint legfeljebb száz többletpontból állhat össze. Semmilyen alap- és osztatlan szakra nem kerülhet be az, aki legalább 280 pontot nem ér el, illetve az idei év újdonsága, hogy legalább egy emelt szintű érettségit is tenni kell.

Szerencsére az emelt vizsgáért továbbra is jár a tantárgyankénti ötven pluszpont, emellett tanulmányi vagy sportversenyen elért eredményekért, nyelvvizsgáért, sőt esélyegyenlőség címén gyermekgondozásért vagy hátrányos helyzetért is járnak pluszpontok.

A sikeresen felvételizők száma egyébként folyamatosan emelkedett az elmúlt időszakban: tavaly 112 ezer jelentkezőből csaknem 79 ezer fiatal jutott be az általa megjelölt képzések valamelyikére, míg a 2018-as felvételi csak 75 ezernek sikerült, egy évvel korábban pedig 72 ezren iratkozhattak be.

A tavalyinál többen utoljára 2012-ben jártak sikerrel, és a könnyítések révén ezúttal talán még tovább emelkedhet a felvettek száma. A jelentkezési határidő február 15-én éjfélkor jár le, a kérelmeket kizárólag elektronikus úton, a Felvi.hu oldalon lehet benyújtani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.