Az emléktáblát közösen leplezte le Erdő Péter és Frölich Róbert főrabbi.
Újabb ügyben jelentették fel az Integritás Hatóság hűtlen kezeléssel gyanúsított elnökét
Biró Ferenc ellen ügyészségi nyomozás zajlik, de lemondani nem hajlandó.
Az emléktáblát közösen leplezte le Erdő Péter és Frölich Róbert főrabbi.
Dési János újságíró az ünnepségen arról beszélt: azok a keresztény papok, akik vállalták, hogy keresztlevelekkel segítik a zsidókat, maguk is sokat kockáztattak.
Ez abból is látszik, hogy milyen durván támadták őket a nyilas hecclapok. A terézvárosi plébánián ennek ellenére csak a főváros ostromának legdurvább napjaiban hagyták abba a kereszteléseket – mondta.
Lévai Jenő vészkorszakban írt naplóját idézte: „híre terjedt hamarosan, hogy a katolikus klérus, főképpen Serédi Jusztinián hercegprímás közbenjár az áttért zsidók érdekében. A hírnek volt alapja. Érthető tehát, hogy az életéért remegő, s minden szalmaszálba kapaszkodó pesti zsidóság egész nagy hányadán valósággal kitérési láz vett erőt. Különösen a terézvárosi plébános hivatalát ostromolták meg június végén, július elején az áttérni szándékozók.”
„Katekizmusokból tanultak, és egymást kérdezgették az áttérő-jelöltek, ugyanakkor ijedtükben és félelmükben héber imákat mormoltak” – idézte. Hozzátette: „ma már tudjuk, a kikeresztelkedés nem mentette meg az embereket. A németek és a magyar hatóságok a zsidókra vadásztak, legyenek keresztények vagy zsidók”.
Ráadásul azok a papok, akik kereszteltek, tudták, nem megtértek új híveik, hanem az életüket mentik. Mégis kockáztattak, mert hitük és emberségük erre kötelezte őket – tette hozzá Dési János.
Sebes József, az emléktáblaavatást kezdeményező Raoul Wallenberg Egyesület elnöke azt mondta: „a történelmi egyházak vezetői a vészkorszakban az első és második zsidótörvény megszavazásával megbuktak keresztényi könyörületességből. Mégis, ilyen irányítás mellett is, számos embermentő kezdeményezés történt”, például katolikus szerzetesrendeknél. E tettek közé sorolható Hévey Gyula és káplánjainak hősies segítsége.
Gergely Anikó túlélő arról beszélt: csak az elmúlt napokban, az emléktábla-avatásról értesülve kereste elő 1944 nyarán a terézvárosi plébánián kiállított keresztlevelét. Ekkor szembesült vele, hogy Hévey Gyula keresztelte meg őt és állt megmenekülése útjának kezdetén.
Az ünnepségen részt vett Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke.
Hévey Gyula és káplánjai több ezer keresztlevelet bocsátottak ki 1944 nyarától. Az ezt bizonyító dokumentumok a templom átalakításakor kerültek elő a falból. A történetre a washingtoni United States Holocaust Memorial Museum kutatása derített fényt.
Biró Ferenc ellen ügyészségi nyomozás zajlik, de lemondani nem hajlandó.
Marad a borús időjárás.
Ráadásul uniós eurómilliókba kerül ez a budapestieknek.
Menczer Tamás a közösségi oldalán jelentkezett új videóval.
Meggyilkoltak egy 82 éves férfit, a saját budapesti lakásában
Döntött Pintér Sándor: ők vezetik tovább a kórházakat
Megszólalt Bárdosi Sándor kiképzőtisztje: „Nincs kegyelem…”
Leszakadt egy sífelvonó, sok a súlyos sérült
"Látványosan gömbölyödik a pocakja" - babát vár a TV2 csinos sztárja?
Magyar Péter magyarázkodik, miután nem indítottak jelöltet a Tolna vármegyei időközi választáson + videó
Hatalmas botrány a kézilabda világbajnokság magyar helyszínen
Szoboszlaival sosem látott dolog történt a Liverpool-meccsen
Szoboszlai lehetett volna a Liverpool hőse, végül más lett az
Kiderült a titok: hét meglepő dolog, amire jó a gyömbér
A széteső RB Leipzigban Willi Orbán olyat tett, amire mindenki rácsodálkozott
Tovább gyűrűzik a brüsszeli korrupciós botrány
Biró Ferenc ellen ügyészségi nyomozás zajlik, de lemondani nem hajlandó.
Marad a borús időjárás.
Ráadásul uniós eurómilliókba kerül ez a budapestieknek.
Menczer Tamás a közösségi oldalán jelentkezett új videóval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.