Győrfi Pál: A tesztelés fontos, de nem életmentő

Néhány napja még rendszerint 24 órán belül kiérkeztek a mentők elvégezni a koronavírusteszteket, amióta azonban megduplázódott a mintavételi megrendelések száma, inkább a 24–48 óra a reális – mondta el a Magyar Nemzetnek Győrfi Pál. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője üdvözli az országos tiszti főorvos határozatát, amely csaknem megduplázza a mintavételi egységek számát. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tesztelés fontos, de nem életmentő beavatkozás.

Veres László István
2020. 09. 10. 13:44
Mentőápoló védőfelszerelésben az Országos Mentőszolgálat Mohács utcai állomásán Fotó: MTI/Balogh Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országos tiszti főorvos keddi határozatával minden olyan közfinanszírozott és működési engedéllyel rendelkező betegszállító magáncéget, amelynek vannak tartalék gépjárművei, bevont a PCR-tesztek elvégzésébe, illetve a levett minták szállításába. Erről a Magyar Nemzet is beszámolt a napokban. A feladat koordinálását az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) végzi. Müller Cecília döntését az elmúlt időszak koronavírusos esetszámainak nagymértékű növekedése, a mintavételezés folyamatossága és biztonsága, valamint az OMSZ ilyen irányú terheinek csökkentése indokolta.

– Az Országos Mentőszolgálat a járványidőszak egészen korai szakaszától részt vesz a mintavételezésekben a tüneteket mutató vagy kontaktszemélyek esetében. A folyamat úgy zajlik, hogy a háziorvostól befut a mintavételi megrendelés, majd telefonon felvesszük a kapcsolatot a tesztelésre váró személlyel, akivel időpontot egyeztetünk, hiszen a mintavétel előtt egy-másfél órával nem szabad enni és inni – ismertette a tesztelés folyamatát Győrfi Pál. – Ezt követően útvonaltervet kell készíteni a mintavételi egységeknek, amelyek kivonulnak a címekre. Egy-egy mintavétel 15-20 percet vesz igénybe, mert előbb részletesen tájékoztatjuk a pácienst az eljárással kapcsolatban, majd elvégezzük a tesztet, ami némi adminisztrációval is jár, a megfelelően tárolt mintát pedig el kell juttatni a laboratóriumba – fűzte hozzá.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy a mintavételekhez kivonuló járművek nem azok a mentőautók, amelyek a balesetekhez járnak, hanem a mentési készenléten felül beállított plusz egységek. Ez országosan mintegy nyolcvan kocsit jelent, amelynek a fele Budapesten és környékén teljesít szolgálatot. – Néhány napja még azt mondhattam, hogy bár nagy a terhelés, 24 órán belül kiérkezünk a címekre. Azóta azonban megduplázódott az igények száma – naponta több ezren igényelnek mintavételt – így most a 24–48 órán belüli érkezés a reális. Ez már nagyobb logisztikai felkészülést igényel, ezért folyamatosan növeljük mind az időpont-egyeztető adminisztrációs apparátust, mind a mintavételeket végző bajtársak számát – közölte Győrfi Pál.

Hozzátette: bár tavasz óta jókora rutint szereztek a mintavételezések területén, a hirtelen bekövetkezett, és nagymértékű feladatszám-növekedés megerősítést igényelt. Ebben volt segítségükre az országos tiszti főorvos rendelkezése, amely nagyjából hatvan pluszjárművet és a hozzá tartozó személyzetet jelentheti. Ezzel csaknem megduplázódhat a koronavírus-teszteket végző egységek száma.

Az OMSZ szóvivője szeretné eloszlatni azt a gyakori félreértést is, hogy emberek élete múlhat azon, milyen gyorsan veszik le tőlük a mintát. – Habár azokat, akik tüneteket mutatnak, előbbre vesszük, ez nem sürgősségi, életmentő beavatkozás – szögezte le a szóvivő. – Hiszen ha valakinek koronavírus-fertőzésre utaló, például nehézlégzéses panaszai vannak, az ellátása attól függetlenül is megkezdődik, hogy ismernénk a tesztje eredményét. A mintavételnek inkább közegészségügyi jelentősége van, ha ugyanis valaki pozitívnak bizonyul, különféle járványügyi intézkedésekre, például kontaktkutatásra lesz szükség – húzta alá Győrfi Pál. Megemlítette, hogy az OMSZ országszerte működtet úgynevezett fix mintavételi pontokat is. Ide a tünetmentes kontaktszemélyek – szintén előzetes telefonos időpont-egyeztetést követően – bemehetnek, és elvégzik a PCR-tesztelésüket. – Akik ezt a megoldást választják, nagy terhet vesznek le a mentők válláról – jelentette ki Győrfi Pál.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.