– Migrációellenes és a keresztény identitást védelmező beszédével megadta a következő ötven nap alaphangját a kormányfő a Fidesz kampánynyitóján – jelentette ki lapunk megkeresésére a Nézőpont-csoport vezetője. Mráz Ágoston Sámuel szerint a témaválasztás nem meglepő, a magyar társadalom túlnyomó többsége, a Fideszt nem támogatók is, ebben a kérdésben a kabinet oldalán áll.
Mint fogalmazott, nemcsak a témával való rezonálás segíti a magyar kormánypárt mozgósítását, de a Brüsszelből érkező erős, ám legfeljebb a népszerűségi problémákkal küzdő hazai ellenzéknek tetsző kritikák is hozzájárulnak ahhoz, hogy a kormánypárttal szimpatizálók érezzék a választások tétjét.

Mráz Ágoston Sámuel úgy véli, az elhangzottak fontosabbak voltak a szimpla kampánynyitónál és a szavazatmaximalizálás szándékánál. Szavai szerint a sorok között olvasni tudók azt is kihallották belőle, hogy a választások után induló hatalmi harcban milyen minimumkövetelményekhez köti az európai politika minden rezdülését jól ismerő magyar kormányfő a támogatását.
– A hétpontos program, amelynek a Fideszre leadott szavazatok ráadásul erős legitimációt is adnak, az EU 2-2,5 százalékát adó magyar nemzetnél nagyobb befolyással rendelkező magyar kormányfő elváráslistája. A tagállami belügyminiszterekből álló migrációellenes csoport létrehozása, az NGO-k uniós forrásainak újraosztása és kizárólag a bevándorlásellenes uniós vezetők támogatásának ígérete mind-mind ilyen minimumkövetelmény – fejtette ki a Nézőpont-csoport vezetője.
Értékelése szerint a személyi kérdésekben a magyar kormányfőnek különösen nagy szerepe lehet, hiszen az Európai Tanács elnökét és az Európai Bizottság elnökjelöltjét is az állam- és kormányfők választják ki minősített többséggel, azaz a bevándorlásellenesek blokkoló kisebbsége is befolyásolni tudja a végeredményt. Az elemző azt hangsúlyozta: a következő időszakban dől el, hogy az olyan jelöltek, mint Manfred Weber, bevándorlásellenesek-e.
– A miniszterelnök a lényeget felfedve világított rá, hogy bár a bevándorlás kérdését Brüsszel igyekszik egy jogi-technikai ügynek beállítani, az sokkal többről szól: egy kulturális-civilizációs háborúról – közölte a Magyar Nemzet érdeklődésére az Alapjogokért Központ igazgatója. Szánthó Miklós szerint ebben az egyik oldalon együtt áll a bevándorláspárti, keresztényellenes liberális európai elit, valamint a többségében iszlámhitű bevándorlótömeg, a másik oldalon pedig a nemzeti identitást, szuverenitást és keresztény hagyományt védeni igyekvők.