Így emelik a bölcsődei dolgozók bérét

– A bölcsődei szakemberek köré­ben nem tapasztalunk olyan mértékű pályaelhagyást, amilyen más szakmák esetében előfordul, az álláshelyeknek csupán  két és fél százaléka nincs betöltve – mondta lapunknak Kovácsné Bárány Ildikó. A bölcsődei ügyek koordinációjáért felelős miniszteri biztos szerint fontos, hogy a fiataloknak vonzóvá tegyék a kisgyermeknevelői hivatást, mert a kollégák többsége már a pályája második felében jár.

Csekő Imre
2019. 12. 12. 7:48
Fontos, hogy képzettek foglalkozzanak a kicsikkel Fotó: MTI Fotó: Marjai János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bölcsődei szakdolgozók bérének két lépcsőben történő, átlagosan harmincszázalékos emelését jelentette be nemrég Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. Ezekről a meglehetősen összetett rendszerben történő emelésekről kérdeztük Kovácsné Bárány Ildikó bölcsődei ügyek koordinációjáért felelős miniszteri biztost.

– A kisgyermekek életében a kora gyermekkori nevelés meghatározó és egyben a legfontosabb. Ebben a szülők és a család mellett felelősségteljes szerepe van a jó minőségű bölcsődei nevelésnek is.

Fontos, hogy képzettek foglalkozzanak a kicsikkel
Fotó: MTI Fotó: Marjai János

Éppen emiatt fontos, hogy minél magasabban képzett szakemberek foglalkozzanak már a legkisebbekkel is. A bölcsődei hivatás elismertségét jelzi, hogy a felsőfokú végzettségű szakembereink ma már a pedagógusokkal azonos előmeneteli rendszerbe tartoznak, és a középfokú végzettségű szakembereink bérét 2017-ben egy új bölcsődei pótlékkal erősítettük meg.

Most pedig már hatszáz fölött van az alapképzésben diplomát szerzettek száma, és mintegy 1400 dolgozó végez éves átlagban az OKJ-s képzéseken – kezdte a miniszteri biztos.

– A középfokú végzettségű kisgyermeknevelők 85 százalékának felsőfokú szakképesítése van, az ő bérük a következő két évben átlagosan 41 százalékkal emelkedik majd. A bölcsődében foglalkoztatott valamennyi szakdolgozóra kiterjedő bérfejlesztés pedig átlagosan harmincszázalékos lesz.

Kérdésünkre Kovácsné Bárány Ildikó konkrét példákat is említett: – Egy középfokú végzettségű pályakezdő kollégának két év alatt nettó 26 ezer forinttal nő a fizetése, egy felsőfokú végzettségűnek pedig mintegy nettó 60 ezer forinttal emelkedik. Egy negyvenöt éve közalkalmazotti jogviszonyban lévő kisgyermeknevelő bére pedig már közel nettó száztízezer forinttal emelkedik.

Vannak olyanok, akiknek negyvennyolc évnél hosszabb munkaviszonyuk van, az ő havi keresetük emelkedése elérheti a nettó 132 ezer forintot is. Összességében a középfokú végzettségű szakemberek átlagosan hatvanötezer, a felsőfokúak hatvanezer, a bölcsődei dajkák pedig harminchatezer forinttal kapnak majd több fizetést.

– A bölcsődei pótlék emelésén túl azok a kisgyermeknevelők, akik sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését, gondozását is ellátják, további jövedelemnövekedésre számíthatnak a jelenlegi gyógypedagógiai pótlék megerősítésével és differenciálásával – emelte ki a szakember.

– Egy sajátos nevelési igényű gyermek ellátása esetében ötezer forintról húszezerre, két gyermek esetén harmincezerre és három gyermek esetén negyvenezerre emeljük a pótlék összegét. A bérfejlesztés részét képezi az is, hogy a jövőben a bölcsődei pótlékot is beszámítják a jubileumi jutalom számítási alapjául szolgáló illetménybe azoknál a bölcsődei szakembereknél, akiknek huszonöt, harminc-, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonya van. Ezzel elismerjük azt a szolgálatot, amit nap mint nap tesznek a kisgyermeknevelők a felnövekvő nemzedék érdekében.

– Az újonnan bejelentett béremelésekkel már közel háromszorosára emelkedik a bölcsődei szakdolgozók bére 2010-hez képest – összegezte a miniszteri biztos. Kovácsné Bárány Ildikó kijelentette: a kisgyermeknevelők rendkívül elhivatottak és kitartanak a hivatásuk mellett. – Nem tapasztalunk olyan mértékű pályaelhagyást, amilyen más szakmák esetében előfordul.

Hazánkban az ilyen álláshelyeknek csupán két és fél százaléka nincs betöltve, ami minimálisnak tekinthető. Ugyanakkor fontos, hogy a kisgyermeknevelői hivatást vonzóvá tegyük a fiataloknak, mert a kollégák többsége már a pályája második felében jár – figyelmeztetett a miniszteri biztos, aki egyébként maga is gondozónőként kezdte a szakmát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.