Kiskorú veszélyeztetése fölött hunyt szemet a kispesti önkormányzat

A bíróság 2020 decemberében elítélte a hírhedt kispesti klánvezért, V. T. L-t egyebek mellett kiskorú veszélyeztetésének bűntettében, mivel a klánvezér nevelt fia szörnyű körülmények között élt a Móricz Zsigmond utcai ingatlanban. Az ítélet annak fényében érdekes, hogy a veszélyeztetett kisgyermek apja, akit elszakítottak gyermekétől, a kispesti gyermekjóléti szolgálattól kért segítséget az ügyben. Az önkormányzat alá tartozó gyermekjólétisek gyakorlatilag nem léptek semmit, az édesapa annak köszönheti, hogy visszakapta gyermekét, hogy a rendőrség egy házkutatás során letartóztatta a klánvezért és feleségét. Gajda Péter polgármester szerint „a szolgáltató részéről mulasztás nem történt”.

2021. 02. 22. 6:23
Fotó: BachPekaryMate
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2020. december 10-én a Pesti Központi Kerületi Bíróság bűnösnek találta V. T. L-t, a kispesti klánvezért társtettesként elkövetett zsarolásban, zaklatás vétségében, garázdaság vétségében és kiskorú veszélyeztetésének bűntettében, amelyekért három év és öt hónapnyi börtönbüntetést kapott. Az ügyről, amelyben az ítélet született, már korábban írt lapunk: V. T. L. 2018-ban megnősült, felesége korábbi élettársát pedig a házaspár együtt zaklatta és rabolta ki. A klánvezér ingatlanjában a házaspárral élt V. T. L. feleségének egy korábbi kapcsolatából származó kétéves gyermeke, és az ingatlanon tapasztalható áldatlan állapotok miatt döntött úgy a bíróság, hogy a klánvezér bűnös kiskorú veszélyeztetésének bűntettében.

Ez utóbbi megállapítás azért érdekes, mert a XIX. kerületi önkormányzat Szociális Szolgáltató Centrumának Család és Gyermekjóléti Központja látszólag mindent rendben talált, az önkormányzat utólagos vizsgálata pedig szintén nem tárt fel hiányosságokat – derült ki Gajda Péter polgármester hivatalos válaszából.

Ez a sokadik olyan ügy volt, amelyben a kispesti Móricz Zsigmond utca lakóinak életét pokollá tevő klánvezér dolgai felett vagy szemet hunytak a helyi hatóságok és az önkormányzat, vagy felmerülhet a gyanú, hogy összejátszottak V. T. L-lel.

A kispesti klánvezér

Előzmények

  • Az ingatlanmaffia beköltözött a kispesti városházára? Cikkünkben tanúk elmondása alapján bemutatjuk, hogy a kispesti klánvezér hogyan tartotta rettegésben szomszédait éveken keresztül, és kinek a segítségével kerülte el, hogy a hatóságok mindezért felelősségre vonják.
  • Bögrével ütötte-verte az élettársát. Cikkünkben bemutatjuk, hogy a klánvezér nemcsak a szomszédait, hanem saját családját is hogyan tartotta terrorban éveken keresztül.
  • Egy zsarolási ügy okozta a kispesti klánvezér vesztét. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen ügy okozta a környéket rettegésben tartó klánvezér vesztét.
  • Mielőtt bemutatnánk a kisgyermek veszélyeztetése kapcsán keletkezett ügyet, érdemes felidézni, hogy ki is V. T. L., a klánvezér, és mi történt Kispesten. Az ügyre akkor figyelt fel lapunk, amikor kiderült, hogy a férfi egyes ügyleteiben olyan kispesti hivatalnokok játszanak fontos szerepet, akiket Lackner Csaba is korrupciógyanús ügyek kapcsán említett meg az elhíresült kispesti hangfelvételeken. Mint ismert, a kispesti Móricz Zsigmond utcába 2009-ben beköltözött, a helyiek és az Index.hu által csak „terrorcsaládnak” nevezett família tagjai egészen 2018 nyaráig napi szinten zaklatták szomszédaikat. Folyamatos volt a verbális fenyegetés, de a vádak szerint a hatóságok félrevezetésével is rendszeresen eljárásokat indítottak a szomszédaik ellen. Mindeközben légpuskával lőttek ki egy felfújható medencét egy szomszédban játszó kisgyermek alól, a háziállatokra csúzlival lövöldöztek, tulajdonképpen vég nélkül lehetne sorolni a napi szinten elkövetett aljasságokat. A zaklatások miatt a környékbeliek arról kezdtek suttogni: az ingatlanmaffia akarja őket elüldözni házaikból, hogy aztán nyomott áron juthassanak hozzá ingatlanjaikhoz. Az önkormányzat és a helyi hatóságok látszólag tehetetlenek voltak: vagy nem tudtak, vagy nem akartak az utca lakóinak védelmében fellépni.

    A klánvezér által egykor lakott ingatlannak nincs utcafronti bejárata, csupán a sínek felé lehet ki- és bejárni Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

    Ez utóbbira utal, hogy a Magyar Nemzet által feltárt adatok és a tanúk elmondása alapján a kispesti klánvezérnek komoly kapcsolatrendszere volt a kerületben. A V. T. L. által megvásárolt ingatlant annak ellenére minősítette át lakóházzá a kispesti önkormányzat Építéshatósági Irodájának akkori ügyintézője – későbbi vezetője –, hogy a házban a csatornázás nem volt megoldott, a teleknek utcafronti bejárata nincs, gyakorlatilag egy lakhatásra alkalmatlan romos sufni volt az épület, amit később hivatalosan is megállapított a másodfokú építéshatóság. Tanúk szerint a klánvezér az elkövetkező években „VIP-ügyintézésben” részesült az Építéshatósági Irodán. V. T. L. nemcsak helyben, hanem a másodfokú építéshatóságon (építésügyi és örökségvédelmi, hatósági, oktatási és törvényességi felügyeleti főosztály) is különleges elbánásban részesült: amikor valamilyen beadvány érkezett ügyében – akár olyan is, amiről nem tudhatott volna – egy ottani ügyintéző értesítette, majd amíg a klánvezér lefényképezte a dokumentumokat, az ügyintéző elfordult – számoltak be lapunknak tanúk. Értesüléseink szerint V. T. L-nek két nyugdíjas rendőr segített Kispesten, M. Á. és Sz. K., akik kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkeztek.

    Egy alkalommal a lakók arra kérték Gajda Péter polgármestert, hogy tartson hatósági bejárást a helyszínen, hogy maga is láthassa az áldatlan állapotokat, a polgármester azonban lemondta ezt a rendőrség állítólagos kérésére. Kiderült: a helyi rendőrség nem kért tőle ilyet.

    Lapunk megtudta, hogy időközben a klánvezér szerelmi kapcsolatba került egy önkormányzati alkalmazottal. Talán ennek, talán másnak köszönhető, hogy számos, az önkormányzatnál, a hatóságoknál és a különböző hivatalokban keletkezett dokumentum mind visszajutott a klánvezér birtokába – olyanok is, amelyekhez egyébként nem fért volna hozzá a hivatalos úton. A dokumentumokat arra használta fel, hogy különböző hatóságoknál eljárásokat indítson a szomszédai ellen. Ám V. T. L. ellen egy idő után annyi eljárás indult, hogy azokat már nem tudta megakasztani, de így is előre értesült a házkutatások időpontjáról a Magyar Nemzetnek nyilatkozó tanúk szerint. A klánvezért egy csoportosan elkövetett rablás miatt végül lecsukták. Ebben az ügyben, mint azt fentebb írtuk, 3,5 év börtönt kapott, a szomszédzaklatások miatti eljárás pedig továbbra is folyamatban van.

    Kiskorú veszélyeztetése

    Az ügy előzményeit még hosszan lehetne sorolni (keretes írásunkban ezzel kapcsolatban ajánlunk cikkeket), jelen cikkünk témája, a kiskorú veszélyeztetésének bűntette ügyében az események azonban 2018 januárjában kezdődtek. A klánvezér feleségül vett egy hölgyet, aki – egyik előző kapcsolatából született – kétéves kisfiával beköltözött a hírhedt Móricz Zsigmond utcai ingatlanba. A gyermek apjának a páros először még engedte a kisfiú láthatását, annyi kikötéssel, hogy az apa a romos sufnitól távol találkozhatott csak fiával – így nem tudott annak lakhatási körülményeiről. Hamarosan azonban V. T. L. és felesége elszakították a kisgyermeket apjától.

    A Magyar Nemzetnek nyilatkozó apa elmondta: először a járási gyámhivatalhoz fordult, miután a klánvezér és újdonsült felesége eltiltotta őt attól, hogy láthassa kisgyermekét.

    A gyámhivatal úgy tájékoztatta, hogy addig nem tudnak lépni, amíg hivatalos jelzést nem kapnak a kispesti gyermekjóléti szolgálattól. A hazai gyermekvédelmi rendszer részletes ismertetése szétfeszítené jelen cikkünk kereteit, azt azonban érdemes megjegyezni: az önkormányzatok működtetik a helyi gyermekjóléti szolgálatot, amelynek feladata, hogy elvégezzék a terepmunkát. Ahol probléma van, ott számos eszközzel próbálnak segíteni, például pszichológussal, tanácsadással. Ha komolyabb problémát tapasztalnak, akkor a gyámhivatalhoz fordulhatnak, amely azonban nem az önkormányzathoz tartozik, hanem a járási hivatalhoz. A gyámhivatal ekkor kivizsgálja a jelentett esetet, és nekik vannak olyan jogköreik, hogy a családból kiemeljenek egy-egy gyermeket. De a kiemelés a legvégső fázis, ezen felül számos eszközük van arra, hogy ennek megtörténte előtt orvosoljanak egy-egy problémát. A fenti összefüggések miatt egymásra utalt a két rendszer, hiszen a helyi, terepen dolgozó önkormányzati szakemberek látják a problémát, a gyámhivatalnak viszont szélesebb az eszköztára.

    Lapunknak még korábban Dankó József mutatta meg a klánvezér ingatlanját. A férfi évekig küzdött V. T. L. és a terrorcsalád ellen jogi eszközökkel, hogy végre nyugodtan élhessenek Fotó: Havran Zoltán

    Az édesapa mindenesetre időpontot foglalt, és bement a XIX. kerületi önkormányzat Szociális Szolgáltató Centrumának Család és Gyermekjóléti Központjába, ahol egy ügyintézővel beszélt 2018 tavaszán.

    Mint azt az apa lapunknak elmondta, a meghallgatás során a gyermekjóléti szakember nem sok érdeklődést mutatott a problémájuk iránt, nem akart vagy nem tudott segíteni. A helyi gyermekjóléti szolgálat, valamint a járási gyámhivatal egymásra utaltsága miatt az ügyben a gyámhatóság is tehetetlen volt.

    A férfi azt mondta lapunknak, hogy bejelentése nyomán semmilyen eljárás nem indult, legalábbis őt nem tájékoztatták róla.

    Mindez azért is furcsa, mert a Magyar Nemzet úgy tudja: az említett kispesti gyermekjóléti szakember 2017-ben egyszer már járt a klánvezér ingatlanján, ám vagy nem tudta, vagy nem akarta észrevenni az ott uralkodó döbbenetes körülményeket.

    Hogy pontosan hogyan nézett ki a klánvezér ingatlanja, az kiderült a lapunk birtokába jutott hatósági jegyzőkönyvekből, amelyek egy nem sokkal későbbi, 2018. júniusi házkutatás során készültek: „A Budapest XIX. kerület, Móricz Zsigmond u. […] szám alatt levő építmény emberi tartózkodásra, különösen egy kisgyermek számára alkalmatlan építmény volt, annak életveszélyes állapota, kialakítása miatt” – olvasható a dokumentumokban. Az iratok szerint az elektromos hálózat szabálytalanul futott a falakon kívül, a villanyvezetékek szabálytalan bekötése miatt az egyik szobában elektromos tűz keletkezett, melynek nyomai a falon kívülről is láthatóak voltak.

    „A házban patkányok és egerek éltek. Az egérürülék az építmény szekrényeiben nagyobb mennyiségben volt megtalálható, emellett a patkányok lyukat vájtak a falba, ahova diót rejtettek. A ház kiürítése során legalább öt elszáradt egér- és patkánytetemet találtak” – áll az iratokban.

    A hatóság arról is beszámolt, hogy az építmény bejáratától pár méterre egy engedély nélkül kialakított 40×40 centiméteres „emésztőgödör” volt, amelyet egy szőnyeggel fedtek le, ezt pedig egy-egy tégla tartotta a helyén. V. T. L. egy szivattyút tett a gödörbe, amelynek tartalmát a kertbe ürítette, a „kifolyt fekália a környéken bűzt, a szomszédoknál növénykihalást okozott” – olvasható a hatósági jegyzőkönyvekben. Hozzátették: a háztartási szemetet, használt pelenkát az építmény melletti aknába dobálták.

    Gajda Péter szerint minden rendben van

    A gyermekétől elszakított édesapa tehetetlen volt. A férfi 2018 májusában hívta fel Dódity Gabriellát, a helyi Fidesz–KDNP önkormányzati képviselőjét, akinek az egyik szomszédtól kapta meg a telefonszámát. Dódity lapunknak úgy fogalmazott a kispesti klánvezér ügyei kapcsán:

    „ez egy nagyon zavaros ügyhalmaz, amelyben véleményem szerint a kispesti hivatalok és a helyi rendőrség vagy nincs a helyzet magaslatán, vagy nem is akart ott lenni”.

    A képviselőnő 2018 júniusában levelet írt a XIX. kerületi önkormányzat vezetőinek, köztük Gajda Péter polgármesternek, Vinczek György alpolgármesternek, valamint a Szociális Szolgáltató Centrum vezetőjének, hogy vizsgálják felül az ügyet, hiszen rendkívül furcsa, egy kisgyermek ilyen körülmények között élhet a gyermekjóléti szolgálat tudtával.

    A Gajda Péter polgármester aláírásával ellátott levélben érkezett válasz szerint „a Szociális Szolgáltató Centrum a törvényekben foglalt kötelezettségeinek eleget tett. A jelzett ügyben a szolgáltató részéről mulasztás nem történt”.

    Mindezt úgy volt képes írásba adni a kerületvezető, hogy a válasz megérkezésének idejére a klánvezér már börtönbe került. Történt ugyanis, hogy V. T. L. a feleségével együtt megzsarolta és kirabolta a nő előző párját – aki nem azonos a kisgyermek édesapjával. A hatóságok az ellopott értékeket megtalálták a Móricz Zsigmond utcai ingatlanban egy 2018. júniusi házkutatás során. Miközben a rendőrök a helyszíni szemlét tartották, felhívták a kisgyermek édesapját, hogy siessen a helyszínre gyermekéért. Így végül megoldódott az ügy a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhivatal segítsége nélkül is, ám ha a rendőrség nem lépett volna időben, akkor a kisgyermek ki tudja meddig élt volna a patkánytetemekkel teli házban.

    Az önkormányzat súlyos kötelességmulasztását mutatja, hogy a 2020. decemberi ítéletben a klánvezért és feleségét elítélték kiskorú veszélyeztetéséért is.

    A téma legfrissebb hírei

    Tovább az összes cikkhez chevron-right

    Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább az összes cikkhez chevron-right

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.