Nincs közpénz az őszödi beszédről készülő filmben

Az őszödi beszédről készülő filmben nincsen közpénz, de támogatókra számítanak – cáfolta meg Kálomista Gábor azokat a Gyurcsány-párti híreszteléseket, amely szerint az Elk...rtuk című film nyolcszázmillió forintba került a magyar adófizetőknek. A producer azt is elmondta: a 2006-os történéseket történelmi jelentőségű botránynak tartja.

Magyar Nemzet
2021. 06. 06. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden valóságot nélkülöz a Demokratikus Koalíció azon állítása, hogy az őszödi beszédről készülő film, az Elk...rtuk nyolcszázmillió forint közpénzből valósult volna meg. Kálomista Gábor és Helmeczy Dorottya, a film producerei az Index.hu-nak adott interjúban közölték: ezt az állítást érdemes több oldalról is megvizsgálni. A közpénzekkel kapcsolatos, tehát állami forrásokról szóló adatok nyilvánosak.

– A filmes támogatások mindenki által hozzáférhetők a Nemzeti Filmintézet (NFI) honlapján. A magyar kulturális közéletben léteznek támogatási rendszerek, például van egy harmincszázalékos adókedvezmény, közvetett támogatás az itt készülő filmes produkcióknak. Ez a külföldi és a magyar filmekre is vonatkozik – magyarázta az őszödi beszédről készülő film producere, Kálomista Gábor.

A producer leszögezte: kormánypárti politikusok sem kapcsolódnak a filmhez.

– Az NFI nem támogatott minket, és ez az az állami intézmény, ahonnan közpénzeket kapnak a magyar filmek. De tegyük hozzá, hogy arról sem tudok, hogy a jelenlegi kormány közpénzből emberekre lövetett volna. Egy korábbinál viszont igen, és a gumilövedéket biztos közpénzből vásárolják. Lehet közpénzekről beszélni, de az azért semmivel össze nem hasonlítható történet, amikor az egy hónapja regnáló miniszterelnök annak a tudásnak a birtokában esküszik fel a magyar alkotmányra, hogy hazudott. Az alapállítást nem én teszem, hanem ő maga.

Elfogadom az állítását, hogy hazudott, és csalással nyert választást.

Ha egy sportolót doppingon fognak, évek múlva is elveszik az érmeit, megsemmisítik az eredményeit, mert csalt. Ha valaki csalással szerez közhatalmat, és utána még ki is áll és közli, hogy te, magyar nép, akkora hülye voltál, hogy benyaltad, amit neked hazudtam, az saját demokratikus alapelveit cáfolja – magyarázta Kálomista, aki hozzátette: az illető visszanyúlt a történelem jól bevált módszeréhez, és rendőrségi eszközöket bevetve idézett elő egy hatalmas bajt – amitől emberek sérülnek, adott esetben halnak meg –, hogy elleplezze a csalását.

Kálomista Gábor a film anyagi hátteréről úgy fogalmazott: úgy gondolták, hogy az NFI jelenlegi döntési rendszerében ez a film nem tud elkészülni.

– Elég komoly vízióink voltak, és úgy éreztük, hogy ha a pályázati rendszerben járjuk végig a különféle fórumokat, a film pont azt veszíti el, ami miatt meg szeretnénk csinálni. Szerencsére ez a film is olyan ügy, olyan téma, amihez lehet támogatókat találni, akár egyéni, akár céges oldalról is – zárta le a film anyagi részét firtató kérdéseket a producer.

A film jelentőségéről pedig úgy fogalmazott: az alapjául szolgáló eseményeket történelmi jelentőségű botránynak tartja.

– Felháborító, hogy most azon vitatkozunk, hány rendőr és hány civil sérült meg. Dobrev Klára azt állítja, hogy több volt a sérült rendőr, mint a civil. Csakhogy ez teljesen mindegy, mert ha csak egy ember sérült volna meg, egy ember vesztette volna el a fél szemét, akkor is főbenjáró bűn lett volna. Ha senki sem sérült volna meg, és nem lett volna tüntetés, akkor is főbenjáró a bűn, amit Gyurcsány Balatonőszödön beismert – mondta el véleményét a film producere.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.