– Az érzelmi egészség nem teljesítmény, sokkal inkább életforma, amely tanulható – mondta Záborszky Zsófia, az Aurum Életműhely pszichológusa napokban tartott előadásán.
– Mit jelent otthon lenni? – tette fel a kérdést hallgatóságának a pszichológus. – Azt a helyet, ahol elfogadnak és önmagam lehetnek, ahol biztonságban érzem magam, és bármilyen teljesítménytől függetlenül értékesnek – érkeztek a válaszok. Ahogy Záborszky Zsófia rámutatott, az otthon nemcsak egy lakóhely, hanem saját magunkban is megtalálhatjuk.
Az otthontalanságérzés szinte mindnyájunkat érinti. Abból fakadhat, hogy el kell nyomni a saját énünket, és szerepet kell játszani ahhoz, hogy elfogadjanak. Ehhez mindig kapcsolódik egyfajta bizonytalanságérzés és szorongás is. – Ha nem vagyunk otthon magunkban, az sokszor vezethet függőségekhez, legyen az kapcsolat-, munka-, evés- vagy éppen közösségimédia-függés – hívta fel a figyelmet a szakember. Hozzátette, ma már egyre gyakoribb jelenség a pozitivitásfüggés is, amikor már szinte kényszeresen csak a pozitív érzéseket tűrjük meg magunkban, és azokról beszélünk, ami ennek ellentmond, arról pedig nem veszünk tudomást. Ezekbe a függőségekbe azért kapaszkodunk, mert bízunk benne, hogy betöltik a teljesség iránti vágyunkat.
– Az érzelmi jóllétünkkel ugyanúgy érdemes foglalkoznunk, ahogy a testünkkel. Tévhit, hogy ez önzőség lenne – emelte ki Záborszky Zsófia. Ráadásul a másokkal való kapcsolatunknak mindig az az alapja, ahogyan magunkkal tudunk kapcsolódni.
A valóságunk a következőképpen épül fel: legfelül van a viselkedés, amelyet a körülöttünk lévők látnak, tapasztalnak belőlünk. Ez mindig már következménye valaminek, vagyis a valódi változás nem itt, hanem mélyebben kezdődik. A viselkedés alatt vannak a gondolatok és az érzések, amelyek hatnak egymásra. Általában eddig vizsgálják az embereket a terápiában, ám ezalatt még van egy sokkal mélyebb szint, az identitás és önértékelés. A legmélyebb szint pedig a valódi én, amely akkor működik, ha teljesen önmagunk lehetünk, és semmilyen berögződés, megfelelési kényszer nem hat ránk. – A cél az, hogy egyre közelebb kerüljünk ehhez a valódi énünkhöz, de ez hosszú folyamat, érdemes türelmesnek lenni magunkkal – mondta a pszichológus.