Csaknem 1456 milliárd forintot fizettek ki augusztus végéig a Modern Városok Program fejlesztéseire, ebből több mint 1028 milliárd forint volt a hazai, míg 428 milliárd forint az európai uniós forrás – tájékoztatta lapunkat a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Gyopáros Alpár kiemelte, hogy a program jelenleg 269 fejlesztést tartalmaz, és ezek forrásigénye együttesen meghaladja a 3900 milliárd forintot; az összeg kétharmada hazai forrás. A beruházások döntő többsége a következő években megvalósul.
A legtöbbe a szegedi fejlesztések kerülhetnek, a csongrádi megyeszékhelyen az egyes programelemek összesített forrásigénye meghaladhatja az 532 milliárd forintot, de a tervek szerint a békéscsabai beruházásokra is több mint 467 milliárd forintot költenek. Ebben a lokális programokon kívül a városokat érintő nagy közlekedési beruházások is szerepelnek.

Fotó: Kurucz Árpád
A Modern városok programban 28 nagyobb közút-, illetve négy vasútfejlesztés kapott helyet, amelyek összesen több mint 2353 milliárd forintba kerülnek. A programban 690 kilométernyi gyorsforgalmi út és autópálya épül, emellett nyolc városban fejlesztik a tömegközlekedést.
Az infrastrukturális beruházások mellett turisztikai és sportelemek is bekerültek a programba, így például az egri és a diósgyőri vár (alsó képünkön), valamint Sopron történelmi belvárosának felújítása.
A fejlesztések zöme már folyamatban van, emellett 21 programelemnél zajlanak a szakmai egyeztetések, így az összesített forrásigény még változhat. Összesen 62 beruházásról mondható el, hogy megvalósult vagy annak programelemei teljeskörűen elkészültek, 23 fejlesztés várhatóan az idén fejeződik be. Átadták már például a felújított egri Bárány István Sportuszodát is.

– Magyarország nagyvárosai soha nem kaptak még akkora támogatást fejlesztésekre, beruházásokra és közösségi céljaik megvalósítására, mint amilyet a Modern városok programon keresztül az Orbán Viktor vezette kormány nyújt részükre – mutatott rá Gyopáros Alpár.
A kormánybiztos szerint a megvalósuló fejlesztések kiemelt szerepet töltenek be abban, hogy a magyar városok 21. századivá válhassanak. Szavai szerint a program hozzájárul a térség fejlődéséhez, az ott élők életminőségének javításához. Hozzátette: a fejlesztések nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális, gazdasági, kulturális, sportcélú, oktatási, egészségügyi, illetve turisztikai beruházásokra.