Az ikonikus cég első független felfüggesztésű autója volt a Bora

A kupé a felépítését még örökölte, de saját vázat kapott, pont ettől annyira különleges.

null

Szép és gyors autókat gyártott a Maserati már 1971 előtt is, de a merev hátsó hidas autói nem mindig állták a lépést a már független hátsó felfüggesztést használó konkurenciával. A helyzet egy csapásra megváltozott, amikor 1971. március 11-én a Genfi Autószalonon bemutatták első középmotoros utcai sportkocsijukat.

A Bora nevű kupé felépítését a tíz évvel korábban debütált és különleges vázszerkezete miatt Kalitkának becézett Tipo 63-astól örökölte, de saját vázat kapott, amely körben független felfüggesztést használt.

Képrészlet a Maserati videójából.
Fotó: YouTube

A jobb légellenállás miatt kapott bukólámpákat az orr, a váltó ötfokozatú egytárcsás, száraz tengelykapcsolóval, tárcsafékek lassítják a száguldást és teleszkópos lengéscsillapítók gondoskodnak a megfelelő tapadásról. Világújdonság volt a 76 mm-es hosszon állítható pedálhelyzet, ami megkönnyítette az ideális vezetési pozíció kialakítását. A pörgős 4,7 literes V8-as 310 lóereje (6000/perc) 280 km/órás tempót meghaladó csúcssebességet tett lehetővé, 1973-tól lett elérhető a 4,9 literes blokk 320 lóerővel (5500/perc).

Az Italdesign felelt a fejlesztésért is, Giulio Alfieri volt a főmérnök, aki a Citroën – a Maserati márka tulajdonosa – hidraulikarendszerét a fékek, a bukólámpák, az ülés- és pedálállítás működtetésére használta.

Az első prototípusokon még MacPherson rugóstagos első felfüggesztést alkalmaztak, de a sorozatgyártásra már kettős keresztlengőkaros rendszerre váltottak a jobb kormányreakciók miatt. A megjelenés Giorgetto Giugiaro munkája, aki rozsdamentes A oszlopokkal és tetővel tette különlegessé a külsőt.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: YouTube

Játék határok nélkül – E-Hybrid menetpróba

A különböző hibrid hajtásláncok elterjedése alaposan felforgatta a legtöbb márka kínálatát, a Porsche például három különböző vegyesüzemű rendszert kínál a Panamerához, ezek közül a két gyengébbik, a 462 lóerős 4 E-Hybrid és az 560 lóerős 4S E-Hybrid 2,9 literes V6-os, az aktuális választék legerősebbje, a kereken 700 lóerős Turbo S E-Hybrid viszont egy 4,0 literes V8-as benzinesre épül. Az önállóan 571 lóerőt és 770 Nm nyomatékot leadó blokk egy 136 lóerős villanymotorral egészül ki, a rendszernyomaték 870 Nm – olvasható az autómotor.hu cikkében.

A frissítést követően 20 lóerővel és 20 Nm-rel többre képes csúcsmodellnek 3,4 helyett csak 3,2 másodpercig tart a 0-100 km/órás sprint, és 310 helyett már 315 km/óra a végsebessége. 2425 kg-os tömegét figyelembe véve mindez lehengerlő mérnöki teljesítménynek számít! Nem feledkeztek meg a konnektorról tölthető akkumulátorról sem, kapacitását 14,1-ről 17,9 kWh-ra emelték, így akár 50 kilométert is megtehet tisztán elektromos üzemben, ezért továbbra is jár a zöld rendszám Magyarországon, ahogy német rendszámú tesztautónk is büszkén viseli az E betűt.

Tovább

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.