Dízel helyett fúzió: benzin-elektromos hibrid teszt

Sportos külsőhöz illő, 187 lóerős rendszerteljesítményű hibrid hajtást kínál is kínál a típus.

null

Amíg a General Motors dollármilliókat költött el arra, hogy kikerülje a Toyota hibrid szabadalmait, és két bolygóműves/két villanymotoros hibrid hajtást fejlesztett, a Ford úgy ítélte meg, jobban jár azzal, ha kifizeti a licencdíjakat, és az egyszerűbb egy bolygóműves/egy villanymotoros hajtást választja. Alapvetően az észak-amerikai piac számára készül a Mondeo – vagy ahogy arrafelé nevezik: Fusion – hibrid változata, hiszen a dízelek mellett nem nagyon tud labdába rúgni. Leginkább azért, mert csak a csúcs, Titanium felszereltséggel hozzák Európába a benzin-elektromos hibridet, és ezen a szinten csak 100 000 Ft-tal drágább a 180 lóerős, automatikus váltós dízelnél, de utóbbi már 9 395 000 Ft-ért megvásárolható Business felszereltséggel, és a sokkal praktikusabb ötajtós karosszériával.

Ford Mondeo HEV
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

A belső égésű motor egy 145 lóerős, Atkinson-ciklus szerint működő, 2,0 literes szívó négyhengeres, amelynek a munkáját egy 120 lóerős állandó mágneses villanymotor segíti. Az egyszerűsítés sajnos csak a hajtásláncra terjed ki, az 1,4 kWh kapacitású lítium-ion akkumulátor a hátsó tengely fölé kerül, így csak 383 literes a raktér, ráadásul zegzugos formájú; pótkerék és vonóhorog sem kérhető a hibridhez.

Részben analóg műszeregységet kap a hibrid, noha a Titanium szinten egyébként teljesen digitális kijelző jár
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

A Fordnál tulajdonképpen a turbófeltöltő alternatívájaként használják a viszonylag nagy teljesítményű villanymotort, akkor segít a 2,0 literes szívómotornak, amikor annak arra a legnagyobb szüksége van: alacsony fordulatról is nagyon megindul. Könnyű az előzés, a városi-országúti haladásnál alapjárat közelében üzemel a benzinmotor, viszonylag sokat lehet villanymotorral gurulni, többet, mint a hasonló hibrideknél, a nagyobb teljesítményű benzinmotor miatt egyébként is jobban megy a Mondeo HEV a vetélytársaknál.

A padló felett 340 liter van, ezzel együtt is elég kicsi a csomagtér
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

Autópályán a 130 km/órás tempóval haladva már rohamosan szökött felfelé a számítógép által kijelzett átlagfogyasztás, szóval utóbbi téren még mindig a dízel áll nyerésre. Meglepő lépés a Fordtól, hogy a hibridhez nem lehet választani a 2+3 év/250 000 km-re kiterjesztett garanciát (egyébként 101 000 Ft a felár) – talán nem bíznak a saját maguk által gyártott technikában?

Kicsi a hátsó nyílás, az átrakodóhely lényegében megszűnt létezni
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

A hibrid sajátja még a 16 colos felnikre szerelt alacsony gördülési ellenállású abroncs, ami hajszálnyival jobb rugózási komfortot eredményez, de kanyarban sokkal hamarabb kezdi el tolni az orrát az autó. Hiába a pontos kormányzás és a jól adagolható fék (érezhető, amikor a fékenergia-visszatermelés után belép a hidraulikus fék), a lendületmegtartó autózás a rosszabb tapadás miatt nehezen kivitelezhető.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Tovább szolgál – harmadik generációs japán kisautó teszt

Nyugdíjazás helyett frissítéssel és egy vadonatúj motorral folytatja karrierjét a harmadik Yaris – olvasható az Autó-Motor cikkében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.