Mechatronikai technikus néven indult képzés Székesfehérvárott

Régen mindenki szerelt. Csavarhúzót meg csavarkulcsot mindenki használt. Az emberek mertek hozzányúlni az autójukhoz.

null

Szeptemberben indult először mechatronikai technikus néven képzés a székesfehérvári Váci Mihály Technikumban.

– Ma már nem lehet különválasztani a mechanikát és az elektronikát. Elérkeztünk oda, hogy ezt már a szakmai elnevezésben, meghatározásban is összevonták. A mechatronika nem más, mint a mechanika és az elektronika összevonása – mondta Bognár Sándor.

– Én már régóta nem választom szét. A szakmában nincs olyan, hogy valaki csak az egyiket ismeri, tanulja. Egyébként rossz is ez a kifejezés, hogy autószerelő, hiszen mi valójában autójavítók vagyunk. A szerelés csak egy eszköz, egy módszer a cél érdekében, ahhoz, hogy az autó jó legyen, mondjuk így, megjavuljon.

– A mechanika még általában közelebb áll az emberekhez. Régen mindenki szerelt. Csavarhúzót meg csavarkulcsot mindenki használt. Az emberek mertek hozzányúlni az autójukhoz

– emlékezett kicsit vissza az oktató azokra az időkre, amikor még a mechanikai szerkezettel – és csak azzal – megáldott autók uralták az utakat.

– Ma már ilyet nem látunk, mert ma már minden porcikája tele van az autóknak elektronikával, elektromossággal. Ettől az emberek félnek, nem értik. A mechanikát még úgy ahogy igen, mindenki úgy van vele, hogy egy csavar levétele nem jelenthet gondot, de ha már a villamosságot kell ki- vagy bekötni, attól már idegenkednek. Az akkumulátort messziről elkerülik – festette le a helyzetet Bognár Sándor.

Bognár Sándor szerint nem minden vállalkozásnál tudják a tantervnek megfelelően képezni a diákokat
Fotó: feol.hu – mediaworks

Ő maga – saját bevallása szerint – olyan gyerek, olyan diák volt, akit az autók szerkezetének, a gép működésének megismerése legalább annyira érdekelt, mint az autóvezetés. Persze utóbbit is űzi, több mint egymillió kilométert vezetett. 1969-ben a régi fehérvári Ybl iskolában végzett mint autószerelő. Elmesélte, milyen attitűddel élve tanulta ki azután az elektronikát.

– Amikor én kezdtem, 50 évvel ezelőtt, villamosság elvétve, elektronika egyáltalán nem volt – mondta. – Az autószerelés olyan, mint bármelyik szakma. Ha valaki azt mondja, hogy az iskolából bármilyen szakember kikerül, az téved. Az iskola arra képes, hogy az általa oktatott, tanított szakmának az alapjait megadja a diákok számára, amelyre majd építkezni lehet. Ez nálam is ugyanígy volt. Az iskolában tanultam, de már közben is nagyon sok kapcsolatom volt az akkori autószerelőkkel, műhelyekkel. Engem nagyon érdekelt a korszerű technika, sokat könyvtáraztam. Ha nincs alap, nem tudunk építkezni. Én az 50 évvel ezelőtt tanultakból ma már hasznosítani nagyon keveset tudok, de mégis arra építkezve tudtam továbblépni. A villamosság, az elektronika megtanulása is így volt. Érdekeltek az újdonságok, ezért folyamatosan követtem azokat, utánajártam – fogalmazott.

Két diploma – műszaki tanári, informatikai – után sem hagyott fel a továbbképzésekkel, erre, úgy látja, mindenkinek szüksége van, mert rohamosan fejlődnek az autók, s a bennük lévő elektromos és elektronikai rendszerek.

Bognár Sándor a jelenlegi, aktuális autójavító oktatásról szólva úgy nyilatkozott, hogy a diákok gyakorlati képzése túlnyomórészt duális rendszerben, külső gyakorlati helyeken történik. Véleménye szerint az autószerelő műhelyeknél azonban nem mindent tanítanak meg a diákoknak abból, ami a központi tantervben benne foglaltatik. A vizsgák eredményei alapján is úgy látja, hogy nem minden vállalkozásnál tudják az előírásoknak, tantervnek megfelelően képezni a diákokat.

Bognár Sándor a tekintetben bizakodó, hogy a mechatronikai képzés gyakorlati elemeinek egy részét előbb-utóbb – a jelek erre mutatnak – visszavihetik az iskolán belüli oktatásba.

A mechatronikai képzést bemutató cikk IDE és IDE kattintva is elérhető.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.