Lassú javulás – baleseti statisztikák

Több kategóriában is csökkentek az esetszámok, a koronavírus miatt azonban csalóka képet fest a 2020-as esztendő.

null

Mindenekelőtt természetesen örvendetes, hogy mind a személysérüléses, mind pedig a halálos kimenetelű közlekedési balesetek kimutatása is javuló tendenciát mutat, a pandémia okán foganatosított korlátozások miatt azonban jóval gyérebb is volt a forgalom.

Az emberek egyszerűen nem utaztak annyit, mint akár csak egy évvel korábban, kevesebb volt a kirándulás, a jövés-menés, így fordulhatott elő, hogy minden (!) megye pozitív mérleggel zárt.

Míg 2019-ben országosan 16 627 személysérüléses és 530 halálos kimenetelű közlekedési baleset történt, addig tavaly 13 745 (-17,33%), illetve 419 (-20,94%) alkalommal intézkedtek a hatóságok ebben a két esetkategóriában.

Az elmúlt évtizedben 2018-ban történt a legtöbb személysérüléses (16 951), míg 2010-ben a legtöbb halálos kimenetelű (649) baleset
Fotó: PEXELS

A személysérüléses balesetek területi szervek szerinti bontásából kiderül, hogy 30,4%-os javulással Komárom-Esztergom megye a listavezető, megelőzve Győr-Moson-Sopront (-25,2%) és Fejért (-22,7%), a lista másik végén pedig Veszprém (-4,6%), Tolna (-4,8%) és Jász-Nagykun-Szolnok megye (-5,4%) található. A tragikus kimenetelű balesetek hasonló összesítésében Győr-Moson-Sopron (-52,4%) szolgál a legjobb példával, ugyanakkor például Nógrádban 42,9%-kal romlott a fekete statisztika.

A személysérüléses balesetek kiváltó okait vizsgálva egyértelműen a gyorshajtás áll az első helyen (4669 baleset, 34%), majd az elsőbbségi jog (3296, 24%) és a kanyarodás (2214, 16%) következik, lefedve az esetek mintegy háromnegyedét.

A baleseteket 65%-ban (8992) személyautók okozzák, majd igen érdekes módon a kerékpárok (1615, 12%) következnek a vétkesek sorában, mögöttük a tehergépkocsik (1053, 8%), a motorkerékpárok (603, 4%), a gyalogosok (593, 4%), a segédmotorok (500, 4%) és az autóbuszok (122, 1%) következnek, 267 baleset (2%) az okozói besorolást illetően pedig az „egyéb” kategóriába tartozik.

Magyarország a 6. helyen!

A globális gépjárművezetői képzésekkel és a közlekedést érintő felmérésekkel foglalkozó Zutobi elkészítette a világ legbiztonságosabb országainak listáját. A szervezet a halálos kimenetelű közúti balesetek, a megengedett legnagyobb sebesség (város és sztráda), a biztonsági öv használata és a legális véralkoholszint alapján világította át az országokat.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Nagyszabású kampány kezdődik a közlekedés biztonságságáért

Idén már a Ford Magyarország lesz a Hungarian Police Rallye Team partnere, bemutatkozott a Rally3-as Fiesta versenyautó – írja online felületén az Autó-Motor.

Nagyszabású közös kampányban hívja fel a figyelmet a Hungarian Police Rallye Team és Ford Magyarország a közlekedésbiztonság fontosságára. A kampány keretében a 2021-es Magyar Ralibajnokság futamain egy közlekedésbiztonsági parkban várják a rali szerelmeseit, hogy a futamok szüneteiben sok hasznos információval, játékos formában hívják fel a figyelmet a szabályos vezetésre.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.