Miért épp a hálószobában gyűlik össze a legtöbb por?

Ahhoz, hogy csökkentsük a por mennyiségét, nem árt odafigyelnünk a következőkre.

null

Hiába az alapos porszívózás, másnap már akár kezdhetnénk is elölről a takarítást a hálószobában? Vizsgáljuk felül a szokásainkat és a hálószobánkat, hogy felvehessük a harcot a por ellen – olvashatjuk a Lakáskultúrán.

Tény: a hálószoba az otthonunk legporosabb helyisége a szakemberek szerint is. Ahhoz, hogy csökkentsük a por mennyiségét, nem árt odafigyelnünk a következőkre.

Minél otthonosabb, annál porosabb

Nyilván a legfőbb cél, hogy a hálószobánk a lakás lehető legkényelmesebb pontja legyen, ahol minden adott a nyugalomhoz és a háborítatlan pihenéshez. Ennek érdekében pedig a legtöbbször mindent meg is teszünk: plédeket, szőnyegeket és díszpárnákat helyezünk el itt. A hálószobában azonban az ágyneműk, a poratkák és az elhalt bőrsejtek mind-mind a porcicákat táplálják.

Minél több a bútor és ágynemű, annál több a por is
Fotó: pexels

A por ellen csak úgy tehetünk, ha gyakrabban mossuk az ágyneműnket, naponta átporszívózzuk a helyiséget, valamint néha beágyazás nélkül hagyjuk az ágyneműt: ez segíthet abban, hogy átszellőzzön, és ne szaporodjanak benne a poratkák.

Klímaberendezés és ventilátor: felveri a port

Ha a légkondicionáló szűrőjének tisztítása rendre elmarad, akkor a szennyeződés és por visszajut a szobába. Hasonló a helyzet a plafonra szerelt vagy álló ventilátorokkal is. Ha a lapátokat nem portalanítjuk időnként, az azokra telepedett por azonnal a levegőbe jut, amint elindítjuk a készüléket.

A megoldás: nyissunk ablakot a hálószobában minél gyakrabban, és nedves törlőronggyal végezzük el a portalanítást – lehetőség szerint rendszeresen.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Mit tegyünk, ha besárgult a fehér függönyünk?

A konyhai zsíros pára, a levegőben szálló kis porszemcsék vagy akár a dohányfüst is hozzájárulhat ahhoz, hogy az egykor hófehér függönyeink idővel elveszítsék eredeti színüket. Egyszerű, ám hatékony módszerekkel azonban újra illatossá és ragyogóvá varázsolhatjuk őket – írja a Lakáskultúra.

Mielőtt bármiféle kezelésbe kezdenénk, poroljuk ki alaposan a függönyünket. Rengeteg szennyeződéstől megszabadíthatjuk már egy egyszerű kirázással is.

Függönyünk tisztításának egyik általános szabálya, hogy mosás előtt áztassuk be a régi, elszürkült textilt. Az áztatáshoz használhatunk olcsó és minden háztartásban megtalálható szereket:

Só: tíz liter vízben oldjunk fel egy kilogramm sót, majd ebbe tegyük a textíliát. Fél napig hagyjuk állni, ezt követően mossuk ki kímélő programmal.

Szódabikarbóna: tíz liter vízhez körülbelül fél kilogramm szódabikarbóna szükséges. Pár órát hagyjuk állni a függönyt az oldatban, ezt követően öblítsük ki, majd mossuk ki az anyagot. Ennek a módszernek a segítségével nemcsak fehérebbé tehetjük a függönyt, de a cigarettafüst vagy a konyhai zsiradékok okozta kellemetlen szagoktól is egy csapásra megszabadíthatjuk.

Citromlé: áztassuk be a függönyt fél órára tömény citromlébe, majd alaposan öblítsük át. Régi függönyöknél kevésbé, inkább a mosástól elszürkült darabok esetén hatásos.

Sütőpor: ugyanúgy járjunk el, mint a szódabikarbóna esetében. Ha az elszíneződés gyengébb vagy nem olyan régi, elég, ha két zacskó sütőport elkeverünk a mosóporral, a mosógép adagolójába tesszük, majd a szokásos módon kimossuk a függönyöket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.