Az Eszterházy család intézőjének háza

A régi kúria a végső enyészettől megmenekülve családi bútorokkal és vendégváró energiákkal telt meg.

null

Az Eszterházy családnak egykor volt egy gyönyörű szőlője a Káli-medencében, amelyhez persze megfelelő kiszolgálóépületek is tartoztak. 1883-ban építettek az egyhektáros birtokon egy intézői házat – a felső szintjén az arisztokrata tulajdonos is megszállhatott –, valamint két zsellérházat és egy 75 m2-es istállót is magába foglaló, nagy épületet.

Az épület belmagassága több mint 4 m
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Ám a történelem viharai komoly pusztítást okoztak, így amikor 1988-ban Hevesi Barnabás rátalált a helyi téesz által éppen árult ingatlanra, jóformán csak a falak álltak. Ez a felfedezés megmentette a házakat, mivel értő, gondos tulajdonos kezébe kerültek. Barnabás szülei megvették a birtokot, a tősgyökeres budapesti édesapa, feladva a városi életet, ideköltözött, és szép lassan, egymás után felújították az intézői házat és a két zsellérházat is.

– Édesapám irattárakban, levéltárakban kutatott, hogy kiderüljön, mi hogy nézett ki, és az eredeti állapotnak megfelelően állíthassák helyre a birtokot – idézi fel emlékeit Ida, Barnabás testvére.

A padlásteret a felújítás során építették be
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

A patinás épület belmagassága több mint 4 m, az alapterülete 360 m2, de a berendezés a sok régi bútor ellenére is családias, kicsit sem múzeumszerű. A ház ma már állandóan lakott, a volt lovas Barnabás és Ida állatorvos lánya itt él, de ő maga is gyakran tölti velük idejét. A szimmetrikus épület szinte minden fala maradt az eredeti helyén, csak a funkciókon változtattak kissé.

– A középső, a két szárnyat összekötő részben alakítottuk ki a konyhát, amely így az egész ház szíve lett – magyarázza vendéglátónk. – Amellett, hogy a család egész évben itt lakik, a két volt zsellérház panzióként üzemel. A felső szinten berendeztünk egy étteremnek használható részt, és alkalmanként a szalont is megnyitjuk, de valójában egybefolyik a családi és vendégtér.

A tulajdonos irattárakban, levéltárakban kutatott, hogy kiderüljön, mi hogy nézett ki a ház eredetileg
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Lakberendező, belsőépítész segítségét nem vették igénybe, organikusan és fokozatosan alakult a berendezés. Az utóbbi 30 évben nem vásároltak bútort, de az összes örökség ide került, minden tárgyhoz érzelmi kötelék fűzi a lakókat.

– Télen a házat öt régi cserépkályhával fűtjük, ami remek hangulatot teremt. Megőriztük az eredeti fekete cseresznye nyílászárókat – mondja Ida. – Ugyan nem zárnak tökéletesen, de a hagyományos kályhás fűtés miatt jobb is így.

A közelmúltban beépítették a padlásteret, így most már itt is elszállásolhatják a kikapcsolódásra vágyó vendégeket.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Időről időre újjászületik ez a Király utcai ingatlan

A régi nagypolgári lakást saját maga számára újította fel építész tulajdonosa, elkötelezett műemlékvédőként ragaszkodott az eredeti hangulathoz és a különleges részletekhez – olvasható a Lakáskultúra magazinban.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.