Honnan tudhatjuk, hogy eljött a tetőcsere ideje?

A korai jelek észrevételével azonban megelőzhetjük a további kellemetlenségeket.

null

Az olyan költséges felújításokat, mint a tetőcsere, hajlamosak vagyunk halogatni. Pedig minél később kezdünk neki, annál több problémát tud okozni. Az alábbi, korai jelek észrevételével azonban megelőzhetjük a további kellemetlenségeket – írja a Lakáskultúra.

Mielőtt belevágunk, fontosnak tartjuk kiemelni: nem szükséges már az első jelnél lecserélni a tetőt, hiszen könnyen lehet, hogy már egy egyszerű javítással helyre lehet hozni.

A leggyakoribb probléma általában a víz beférkőzése a kopott zsindelyek alá, amely ezáltal károsítja a lentebbi tetőszerkezetet. Ha beszivárog, akkor kezdenek el megjelenni a penészfoltok. Mutatunk néhány korai jelet, hogy hamarabb észleljük a problémát!

1. Kopott cserepek

Ha már réginek és megviseltnek tűnik a tető, az az állapotáról is bőven árulkodik. Az alábbiaknál lehet már probléma:

  • a szélek hullámosak, felhajlottak,
  • repedések vannak a zsindelyeken,
  • foltok jelentek meg rajta.
  • Ha cserepeink közelítik a képen látható állapotot, akkor mindenképpen itt a tetőcsere ideje
    Fotó: unsplash

    2. Megjelenik a moha

    Ha azt látjuk, hogy moha jelenik meg a cserepeken, zsindelyeken, vagy azok között, akkor nagyobb a baj, mint gondolnánk. A moha árnyékos, nedves helyeken jelenik meg, és ha még eső is esik, a meglévő moha beszívja magába a vizet, így az nem tud elfolyni – a cserepek pedig megrepedhetnek a moha alatt, a víz beszivároghat a cserepek alá, és már jön is a penész.

    Ha mohát látunk, akkor azonnal érdemes szakemberhez fordulni, hogy megtisztítsuk a tetőt, ha pedig még nagyobb bajt észlelnek, akkor ideje elkezdeni gyűjteni a tetőcserére.

    A teljes cikk ITT olvasható.

    Napkollektor és napelem – Mi a különbség?

    Meleg vizet készít a napkollektor

    A napkollektor a nap által a földre sugárzott hőt hasznosítja, és leginkább meleg víz készítésére alkalmas. Felületét egy hőelnyelő szolárüveg alkotja, mögötte a csövekben fagyálló folyadék kering, amely a szolárabszorber segítségével melegíti fel a tároló vizét – olvasható a Lakáskultúra.hu cikkében.

    Vákuum- és síkcsöves kivitelben kapható, 45 fokos dőlésszögű, déli tájolású tetőre érdemes szerelni a paneleket. A nyári hónapokban teljes egészében gondoskodnak a szükséges meleg víz előállításáról, télen a 10-20%-át biztosítják. Egy négytagú család melegvíz-igényét 30 db csöves napkollektor fedezi. A bekerülési költség hozzávetőleg megegyezik egy jó minőségű gázkazánéval.

    Nemcsak a napkollektor gyártója által ajánlott tartály használható a rendszerhez, hanem bármilyen nyomásálló, hőszigetelt tartály, például a gázkazán indirekt fűtésű víztárolója. Fűtésre drága megoldás, inkább csak rásegíthet a meglévő rendszerre.

    Elektromos áramot termel a napelem

    A napelem is a nap sugarainak energiáját hasznosítja, és így termel elektromos áramot.

    A rendszer az ún. fotovillamos elven működik: a napenergiát arra használja fel, hogy félvezetőkkel feszültségimpulzust állítson elő, ezt alakítja át árammá egy generátor segítségével. Az áramot egy akkumulátor tárolja, illetve bekerülhet a hálózatba is.

    Az eredeti cikket elolvashatja, és képeket is talál a Lakáskultúra oldalán.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.