Újragondolt hagyományok: egy különleges Ság hegyi házikó

Egykori egyházi földek helyén, hétvégi telkek egyesítésével alakították ki az öthektáros birtokot Sukhavatin.

null

A Celldömölk környéki Ság hegyen található Sukhavati a béke szigete, buddhista kifejezéssel élve „tiszta föld”; az árulkodó nevű birtokon jól megfér egymással a magyar népi és a keleti hagyomány, sőt a modern dizájn.

A magyar videéki építeszet jellegzetes homlokzati formája
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Az évekig tartó munkát követően ma hangulatos, derűt és nyugalmat árasztó menedék biztosítja az itt pihenők kényelmét. A cél egy olyan elvonulóhely kialakítása volt, ahol a buddhista filozófia és életszemlélet természetes módon van jelen a magyar vidék építészeti kultúrájában.

A régi épületeket felújították, de újakat is emeltek. A munkálatok során igyekeztek természetes anyagokat használni, és a tervezésnél a környék építészeti hagyományait tekintették kiindulópontnak, bár a humor is szerepet kapott: például az egyik házon pápai portrét, a másikon aranyalmát cipelő sünt fedezhet fel a figyelmes szemlélő.

A konyha menyezetén átfutó gerendákat natúr színben hagyták
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– A főépület egy régi kőpince. A 18. században készült, vagyis nem csoda, hogy egyáltalán nem felelt meg a modern elvárásoknak, se víz, se áram nem volt benne – emlékszik vissza a házigazda. – Bár alig 60 m2, a praktikus térrendezésnek köszönhetően valószínűtlenül tágasnak tűnik, akadály nélkül ellátni az egyik végéből a másikba.

A gondosan összeválogatott bútorok hatására a tér egyszerre otthonos és lélekemelő. A berendezési tárgyak jól mutatják, hogy a ház tervezője nem félt a különböző stílusok vegyítésétől.

Kellemes kiülős résszel
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– A bútorok hamar megtalálták a helyüket, nem kellett sokáig keresgetni, hogy hova mi kerüljön – mondja a tulajdonos. – A téralakítás évtizedek óta a mindennapjaim része, nem okoz gondot az egyes darabok optimális helyének megtalálása. Itt minden mindennel harmonizál, nem az aktuális trendek vezérelték a berendezést. Korunkban gyorsan változnak a divatirányzatok, négy-öt év múlva már unalmasnak, elcsépeltnek tűnhet egy enteriőr; nekünk viszont fontos az időtálló dizájn.

A házat jellemzik a letisztult, fényes terek
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

A Ság hegyen évszázadok óta virágzik a borkultúra, egykor Bismarck kancellár és Vilmos császár is előszeretettel fogyasztotta az itt termett szőlőből készített, világszerte ismert borokat, sőt európai patikákban gyomor- és vesetisztítóként árulták a magas ásványianyag-tartalmú nedűt. Szerencsére a gazdag tradíció lassan újraéled, modern szemlélettel áthatva; a Sukhavatin szüretelt szőlőből is kézműves borok készülnek, a gyümölcsök egy részéből pedig kiváló minőségű pálinkát főzetnek.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Újjáépített múlt: egy több száz éves vidéki ház története

A Lakáskultúra munkatársainak házigazdája tudta, hogy egy romos épületet készül megvenni, de menthetetlenül beleszeretett. Több hónapi munka után otthona olyan lett, amilyennek megálmodta – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.