Egy budai villalakás története

Barátoknak keresett lakást, de végül saját otthonra lelt a mostani tulaj az 1920-as évek végén emelt épületben.

null

– A kívül-belül elhanyagolt, de még elfogadható állapotú, mintegy 400 négyzetméteres alapterületű villalakás láttán tudtam, hogy négygyerekes család lévén itt kényelmesen elférünk – emlékszik vissza Anna az első benyomásaira. – Minthogy valamennyi korábbi otthonunk kialakítását-berendezését magam találtam ki, és egyedül vezényeltem le a munkálatokat, ez már szinte gyerekjátéknak tűnt. Határozott nézetekkel rendelkezem, következetesen ragaszkodom a polgári értékekhez nemcsak a mindennapokban, de a lakberendezésben is.

Tisztelem az eredetit, a régit, miközben a stílusjegyeket megőrizve felújítom a tereket. Mint látható, itt is éltem a lehetőségekkel – kalauzol a lakásban Anna.

Fotó: Darabos György / AUTOMOTOR.HU

A földszinten öt helyiség található, beleértve a tágas fogadó- vagy előteret. Az innen duplaszárnyú ajtóval nyíló nappali egyik oldalán a könyvtárszoba, a másikon az elegáns konyha-ebédlő kapott helyet. Az utóbbiból nyíló télikert csupa ablak fala a gondosan rendben tartott kertre enged rálátást. A nappaliból – szintén duplaszárnyú ajtón át – az Anna tervezte, lilaakáccal befuttatott, tágas teraszra léphetünk.

Természetesen a nyílászárók mindegyike, az ablakoktól az ajtókig, eredeti vagy annak hű másolata, ahogy a beépített padlástérbe vezető lépcsősor is.

A második szinten ismét izgalmas látvány tárul elénk, a tetőtérben tartott régi padlásgerendák „erdeje”. Itt rendezték be a szülői hálót egy gyönyörű fürdőszobával, és kialakítottak még egy plusz gyerekszobát is.

Fotó: Darabos György / AUTOMOTOR.HU

– Ami a fagerendákat illeti, a felújítás során addig nem nyughattam, míg a kőművesmester rá nem talált a konyha mennyezetének gerendáira – mutatja Anna a tágas, pompásan berendezett konyhát, amelynek eredeti padlócsempe burkolatát is megmentette. – Miután megszabadítottuk az iszonyú mennyiségű maltertól, gyönyörű fafelület tárult elénk.

Fotó: Darabos György / AUTOMOTOR.HU

Az esztétikum, a megjelenés mellett a másik alapvető szempont az ergonómia volt, hogy főzés közben minden karnyújtásnyira legyen az egyébként nagy alapterületű konyhában.

Fotó: Darabos György / AUTOMOTOR.HU

Ám nem csupán a padlástér és a konyhamennyezet gerendáin csodálhatjuk meg a natúr fa „érett” szépségét, hiszen rendre megszabadították a nagy felületű, többnyire duplaszárnyú ajtókat és az eredeti fakazettás ablakokat is az évtizedek alatt rájuk kent festéktől, a háttérként szolgáló fehér falak pedig mintegy kiemelik a natúr fa különlegességét.

Fotó: Darabos György / AUTOMOTOR.HU

– Ami a villalakás bútorait illeti, szinte valamennyi családi örökségből származik – mondja Anna. – Igyekeztem úgy felújítani a becses darabokat, hogy 21. századi frissességét sugalljanak. Néhányat a festék- és lakkrétegektől tisztítottam meg, és szinte mindegyiket új, modern kárpitba öltöztettem, a nappali két barokk fotelje például zsákvászonszerű „ruhát” kapott.

Fotó: Darabos György / AUTOMOTOR.HU

Vendéglátónk nem zsúfolta agyon a villalakás eleve tágas tereit helyigényes antik bútorokkal, csak a legszükségesebbekkel rendezte be, így a patinás falak között is élhető, mai hangulatú otthont teremtett.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Villalakás a platán alatt

A Svábhegy alján, egy gyönyörű szecessziós villában talált otthonra több mint tíz éve családjával Bárdos Zsuzsa lakberendező. Látogatásunk előtt épp egy kisebb felújításon esett át a tágas lakás – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.