Egy régi parasztház új élete

Az évtizedekig külföldön élő magyar–német házaspár egy vályogból épített parasztházat választott, közel a Tiszához.

null

A mindössze 60 négyzetméter alapterületű régi parasztház – középen a konyha, az utcafronti részen a tisztaszoba, hátul a hálószoba – egy 2600 négyzetméteres, kissé lejtős telken épült valamikor az 1900-as évek elején – meséli enteriőrtervező vendéglátónk, Ágnes, aki fotográfus férjével nemrég települt haza Németországból.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– A bájos házikó azonnal levett minket a lábunkról, így elhatároztuk, hogy eredeti karakterét megtartva újítjuk fel, ugyanakkor beépítjük a padlásteret, 40 négyzetméterrel növelve a lakóterületet. A munkálatokat építészre bíztuk, mivel akkoriban még Hamburgban éltünk. Ám amikor az új tetőszerkezet ránehezedett a vályogfalakra, a házikó összedőlt, de mi nem adtuk fel. Az eredeti alapján újraépítettük, ezúttal téglából, csak a funkciókat változtattuk meg. A konyha, ahol hajdan a bejárat is volt, megtartotta központi szerepét, az innen nyíló utcafronti tisztaszoba lett a nappali, az udvarra néző hálóban pedig egy kényelmes fürdőszobát rendeztünk be. Utolsó lépésként a kertben álló egykori nyári konyhából varázsoltunk hangulatos, árnyas lugast.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Az új tulajdonosok – a most már stabil alapokon nyugvó tetőszerkezetet kissé megmagasítva – a beépített tetőtérben három egymásba nyíló hálószobát alakítottak ki. A régi nyílászárók egy részét visszaépítették, sőt ezek mintájára készültek az újak is, így a ház külsőleg nagyon hasonlít az eredetihez. A berendezési tárgyak és a színek tekintetében azonban szabadjára engedték a fantáziájukat.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– Úgy gondoltuk, hogy a kívül hófehér házikót belül színekkel dobjuk fel – magyarázza Ágnes. – A rusztikus felületű falakat az alsó szinten minden helyiségben más-más színűre festettük. A nappalink görögdinnyepiros, a konyha napraforgósárga, a fürdőszoba türkizkék lett. Az alsó szintet egységesen sötétbarna hajópadlóval borítottuk, beleértve a fürdőszobát is. A tetőtéri hálókban ellenben visszafogott árnyalatok uralkodnak: itt lágy pasztelltónusokkal társítottuk a fehéret. Egységesen mindenhova fehérített hajópadló került, még az oldalfalakra és a mennyezetre is.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Ami a bútorozást illeti, a háziak láthatóan kedvelik az eklektikus összeállításokat, a rendhagyó, izgalmas kombinációkat. A kényelmet is szem előtt tartva remek érzékkel tették hangulatossá az enteriőrt.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– Jól megférnek egymás mellett a szülői örökségből származó biedermeier bútorok a country stílussal és a modern formavilággal – mondja Ágnes. – A tárgyak egy részét vidéki bolhapiacokon és itt, a faluban találtuk. Szinte valamennyi darabnak története van: a nappali hajóládája például elkísérte a nagynénémet Amerikába, a rusztikus megjelenésű konyhabútort pedig egy helyi asztalosmester készítette lécekből. Ez a ház ideális ellenpontja a városi életünknek. Ráadásul a faluban még a kedvenc sportunknak, a lovaglásnak is hódolhatunk.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.