Egy tárgy, egy történet: mokett faliszőnyegek az egykori Latex gyárból

A 20. század második fele ebben a szőnyeg-szegmensben is nagyot alakított, csúcsra járatva a faliszőnyegek imázsát.

null

A lakástextil fogalmának elképesztő sokrétűsége szinte zavarba ejtő. Mi mindent nevezünk lakástextilnek? Függöny, szőnyeg, ágytakaró, bútorkárpit, terítő és ágynemű, sőt még a fürdőszobai textíliák és a konyharuha is ebbe a kategóriába tartozik. Számomra azonban a szőnyeg és ennek kizárólag dekorálásra szánt testvére, a faliszőnyeg a legkedvesebbek. Valójában persze némileg összemosódik a két kategória, hiszen padlóra szánt gyönyörűségeket is előszeretettel akasztunk falra, ha éppen az enteriőr vagy a hangulat úgy kívánja. Nem kell mondanom, hogy a 20. század második fele ebben a szegmensben is nagyot alakított, csúcsra járatva a faliszőnyegek imázsát.

A modern bútorokkal berendezett lakások kihagyhatatlan összetevőivé váltak a falvédők és falikárpitok, melyek a háttámla nélküli heverők elterjedésével, valamint az újfajta térrendezés hatására a fal mellé kerülő ágyakkal hódítottak teret maguknak.

Mindenféle színben és formában megtalálhatóak voltak, kinek saját készítésű suba vagy kézimunka, kinek egyedi, képzőművészeti alkotás, kinek Latex gyártmányú darab lógott a falán.

Ha most megkérdezem, vajon mi is az a Latex, gondolom, mindenféle fényes szövet jut az eszünkbe.

A Latex egykor, pontosabban 1963-tól a Lakástextil Vállalatot jelző mozaikszó volt, ez fémjelzi egy korszak szinte összes magyar lakástextíliáját. A Lakástextil Vállalat öt, korábban is textil gyártással foglalkozó gyár, a Szombathelyi Takarógyár, a Kőszegi Bútorszövetgyár, a Kőszegi Posztó- és Nemezgyár, a Tatai Szőnyeggyár és a Soproni Szőnyeggyár összeolvadásával jött létre és elégítette ki az itthoni és a baráti országokban felmerülő lakástextillel kapcsolatos igényeket.

A csodás mintázattal ellátott Latex-faliszőnyegek egyike
Fotó: Madarász Magdolna

A hetvenes évek elején létrejött a Latex Stúdió, amely tervezőirodaként segítette a művészek és tervezők munkáját. A mai napig leginkább ismert, elterjedt és rendkívül közkedvelt termékük volt a tatai gyáregységben készült és tartósságáról elhíresült mokett faliszőnyeg, azaz az előszövött pamut hátlapra függőlegesen hurkolt, rövidszőrű, műselyem anyagú, bársonyszerű faliszőnyeg típus.

A teljes cikk ITT olvasható tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.