Egy tárgy, egy történet: óra az egykori MOM-gyárból

A Magyar Optikai Művek és az általuk készített órák hazánk különlegességei közé tartoznak.

null

Sok szép óra fordult már meg a kezeim között, s mindegyiknek volt valamilyen érdekes vonzereje. Némelyik a formája, némelyik a képességei miatt vált kivételessé számomra. Ez a stílusos, mechanikus szerkezetű darab közel 70 éve mutatja az időt töretlenül. Igazán elegáns, késő art deco forma, melynek gyönyörű, fényesre politúrozott diófa tokjában található négyszögletes, arab számos számlapján MOM márkajelzés látható.

A Magyar Optikai Művek és az általuk készített órák hazánk különlegességei közé tartoznak, tekintetbe véve, hogy történetüket igen sok, kifejezetten érdekes külföldi befolyás tarkítja.

Az alapítás első lépcsője 1876-ban, a Kolozsvári Egyetemen történt, ahol a Németországból áttelepült Süss Nándor műszerész létrehozta a Mechanikai Állomást, majd a magyar állam támogatásával 1884-ben Budapesten a Mechanikai Tanműhelyt – ekkor még kimondottan oktatási céllal.

A század végén, majd a századfordulón rendezett világkiállításokon is aranyérmet nyertek, utóbbin Eötvös Loránd precíziós ingájával. A később részvénytársasággá alakult üzem 1921-ben vásárolt lencsecsiszolási licensszel válik Precíziós Mechanikai és Optikai Intézetté, melyet 1930-ra fele részben már a Honvédelmi Minisztérium birtokolt.

A MOM közel 70 éves órája
Fotó: Madarász Magdolna/lakaskultura.hu

A történet legizgalmasabb része azonban az 1936-ban a Junghans-tól vásárolt óraszerkezet-szabadalmakkal indult. Ezek egyik kis felhúzható szerkezetét használtak fel ugyanis a légvédelmi gránátok késleltetéséhez, s ez hozott az 1939-ben Magyar Optikai Művek Rt. névre keresztelt vállalatnak ismét kivételes népszerűséget.

Ebből az apró szerkezetből a világháború kitörése nyomán több százezer darab készült, ellátva a német és a brit fegyvergyárakat egyaránt.

A gyártásában szerves részt vállaló Csörsz utcai F épületrész ennek vagy épp, hogy nem ennek köszönhette a bombatalálatok elkerülését – ezt máig kérdőjelek övezik.

A háború végével a nagy Szovjetunió birtokba vette a MOM-ot, majd ritka kivételként 1949 és 1952 között egy igazán hozzáértő szovjet vezető segítségével ismét felvirágoztatta azt. Ezután a vállalat visszakerült a magyar állam birtokába, s a jó kezdés után remek folytatással szállított évtizedeken keresztül a keleti blokkba ébresztő és asztali órákat, minden formában és kivitelben. Emellett a geodéziai műszerek, a fényképezőgépek és filmfelvevők gyártásában is jelentős szerepet vállalt, minden szegmensben kimagasló minőséget produkálva.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.