Milyen a jövő könyvtára? Izgalmas példák szerte a világból

Az egykor csendbe burkolódzó intézmények helyét a forgalmas városi találkozópontként új életre kelő könyvtárak vették át.

null

Az egykor kizárólag kutatásra, elmélyült olvasásra szánt, csendbe burkolódzó intézmények helyét a forgalmas városi találkozópontként új életre kelő könyvtárak vették át. A változást egyfelől a digitalizáció térnyerése indukálta, hiszen az online is elérhető adatbázisok, kutatható anyagok, sőt teljes könyvtári gyűjtemények szükségtelenné tették a fizikai jelenlétet.

Azon túl, hogy modernizálták az archiválást és a nyilvántartást, automatizálták a kölcsönzést, robotizálták a raktározást, az intézmények újragondolták működésüket.

A határokat kiterjesztették, szolgáltatásaikat bővítették, és ma már olyan multifunkcionális térként definiálják magukat, ahol jól megférnek egymás mellett a változatos intellektuális és kreatív tevékenységek.

A 21. századi könyvtár nyitott, befogadó és inspiráló. Tájékoztat, segíti a tanulást, kultúrát közvetít és közösséget teremt. Ez utóbbi a digitális kor egyik legnagyobb kihívása, hiszen az online világban a fizikai kapcsolatokra nagyobb szükségünk van, mint valaha. Napjainkban egy korszerű könyvtárban társas programok tucatjai zajlanak a könyvek kölcsönzése mellett.

A könyvtár tehát vonzó találkozóhely lett, nem hasonlít a mennyezetig érő polcok sokaságával és megvilágított asztalok soraival berendezett egykori olvasótermekre.

Élmény a könyvtárban

A kötetlenebb, az egyéni igényeket jobban szem előtt tartó, élményalapú tervezés dominál, ami komoly kihívás az építészek és az építtetők számára. Más igényekkel érkezik ugyanis egy kutató vagy egy egyetemista, és más elvárásokat fogalmaznak meg az olvasást csupán hobbiként űző, de igényes szórakozásra vágyó különféle célcsoportok.

Milyen konkrét válaszokat adnak a legjobb építészirodák erre a komplex kérdésre? Helsinki városi könyvtárának a megtervezése előtt széles körű közösségi felmérést végeztek, és az Oodi alig egy év alatt pezsgő városi attrakcióvá vált. Nem csoda, hiszen van itt mozi, játszóház, ingyenesen használható hangstúdió, saját digitális nyomda és egy kreatív elfoglaltságokhoz használható – többek között varrógépekből, 3D nyomtatókból álló – eszközpark, sőt kapcsolódó műhelyekis helyet kaptak az intézményben.

Az Oodi könyvtár
Fotó: flickr

Vasúti járműszerelő csarnokból izgalmas könyvtár

A szolgáltatások széles palettája mellett egy könyvtár egyedi belső tereivel is fókuszpontot jelenthet az urbánus közegben. Mint a Mecanoo építésziroda tervezte holland LocHal, amelyet egy egykori vasúti járműszerelő csarnokban alakítottak ki.

Izgalmas szinteltolásokkal osztották kisebb funkcionális zónákra, az ipari architektúrával kontrasztos meleg árnyalatú, puha anyagokat használtak, és hatalmas mozgatható „textilfüggönyökkel” tették a folyamatosan változó igényekhez igazíthatóvá. Az eredetileg rideg üvegcsarnokot ma már csak „Tilburg nappalijaként” emlegetik.

A Mecanoo 2005-ben

A teljes cikk, benne további izgalmas könyvtárak bemutatásával ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.