Otthon a város felett

Távoli országokban tett utazások emlékeit őrzi az eklektikusan berendezett, klasszikus belvárosi lakás.

null

A történet úgy kezdődött, hogy egy fiatal pár néhány fotó alapján beleszeretett a lakásba, és meglepő módszerrel – az asztrológia, egy térkép és egy körző segítségével – beazonosította a helyet a Klauzál téri csarnok közelében. Megkeresték, meg is vették, ám hamarosan biogazdálkodással kezdtek foglalkozni, vidékre költöztek, ezért az ingatlant bérbe adták közeli barátaiknak, akik saját ízlésük szerint alakították át.

– Eleinte aggódtunk a zaj és a szórakozó emberek sokasága miatt, ugyanis a lakás a pesti bulinegyed közepén található, de szerencsére a hálók az udvarra néznek, így ide nem hallatszik be semmi. Az pedig nagy előny, hogy a fekvésnek köszönhetően nem érezzük magunkat elvágva a külvilágtól, és aktív életet tudunk élni

– mondja Julie, aki férjével és négy hónapos kisbabájukkal költözött be a ritkaságszámba menő, háromszintes belvárosi otthonba. – Amikor elegünk van a forgatagból, kis időre elutazunk a vidéki házikónkba, ahol zavartalan a nyugalom, a közelben kanyarog két folyó, tehenek, lovak, igazi falusi hangulat – meséli.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

A ház a 19. század végén épült, nagy belmagasságú terekkel. A lakás különlegessége, hogy tetőterasz is tartozik hozzá, ami az ilyen épületeknél ritkaságszámba megy. A teljes alapterülete 107 m2, és igen egyedivé teszi a többszintes kialakítás. Belépéskor a nappaliba érkezünk, itt kapott helyet a konyha-étkező, a gardrób és egy fürdőszoba is. Lépcső vezet fel az emeletre, ahol egy háló, egy kisebb fürdő és egy pici olvasósarok található. Egy újabb lépcsőn felsétálva jutunk a hatalmas tetőteraszra, ahonnan bámulatos panoráma tárul elénk.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

Vendéglátónk, Julie Franciaországból származik, szülőföldjéről – kifinomult ízlése mellett – néhány jellegzetes bútor is árulkodik, amelyek jól megférnek a magyar falvakban talált, illetve itteni régiségkereskedésekben vásárolt tárgyakkal. Hangulatos eklektika uralja az enteriőrt: a kis dohányzóasztal például a párizsi lakásból érkezett, a zsúrkocsi egy bolhapiacról, a tálalószekrény a vidéki nyaralóból, a satupadot pedig egy régiségkereskedőtől vették.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

A lakás átalakításában barátaik segítettek, együtt festettek, csiszoltak, rakták össze a konyhapultot, egyszóval szinte minden munkálatban részt vettek. A beltéri ajtókról úgy kaparták le a festéket, hogy előbukkanjon a régi fa patinás látványa, és ugyanezt tették a lépcsővel is, amelynek vázszerkezete fehér színt kapott. Ahol lehetett, megőrizték az eredeti faparkettát. E mellé kiegészítésként a lehető legsemlegesebb burkolat kívánkozott, így az egyszerű fehér műgyanta mellett döntöttek. A padló a fehér falakkal együtt letisztult háttérként szolgál a festmények, fabútorok és színes kiegészítők számára.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

A gardróbszobát üzletberendezéssel alakították ki, Julienek ugyanis több ruhaboltja van a belvárosban. Peguy Dres francia festő képeit a nagypapája ajándékozta a szüleinek, ők pedig felnőtt lányuknak adták tovább az alkotásokat. A tetőteraszon teljesen más hangulat fogad minket. Markáns orientális stíluselemek, különleges keleti szőttesek, amelyeket a fiatal pár Törökországban és Iránban vásárolt. Talán ez az eklektika legvonzóbb megnyilvánulási formája: a lakás izgalmasan személyes berendezése az itt élők számára kedves tárgyak, úti emlékek és ajándékok jóvoltából áll össze harmonikus egésszé.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.