Állandó kísérletezés Regős Anna műhelyében

A Ferenczy Noémi-díjas, alkalmazott textiltervezéssel foglalkozó alkotó izgalmas egyedi kárpitokat is készít.

null

Regős Anna 35 éve feszegeti a hagyományos textilművészet határait. A Ferenczy Noémi-díjas, alkalmazott textiltervezéssel foglalkozó alkotó izgalmas egyedi kárpitokat is készít – írja a Lakáskultúra.

– 1985-ben diplomázott a Magyar Iparművészeti Főiskola szövöttanyag-tervező szakán. A pályája elején hogyan dolgozott?

– A diploma megszerzése után sokáig patchwork takarókat készítettem. A főiskola utolsó évében a japán kimonóművészetet tanulmányoztam, lenyűgözött, hogy a különböző mintás anyagok együttesen egy hihetetlenül intenzív világot hoznak létre – valójában ezért kezdtem el komolyabban érdeklődni a patchwork technika iránt.

Regős Anna
Fotó: Gosztom Gergő/Lakáskultúra

– A Computer kárpitok kollekció izgalmas textilművészeti kísérlet volt. Honnan jött az ötlet, hogy memória- és videokártyákat, alaplapokat használjon fel?

– 1999-ben volt egy mintakiállítás az Ernst Múzeumban, Mintakalandok síkból a térbe címmel. Én egy reliefhatásra építő kollekció tervezésén gondolkodtam, és ehhez fémalkatrészeket kerestem. Kimentem a szentendrei szeméttelepre, ahol fiókszámra hevertek a kidobott első generációs számítógépek hulladék panelei. Addig fogalmam sem volt, hogy nézhet ki belülről egy számítógép, mindenesetre gyönyörűnek találtam, és rengeteg asszociációt keltett. Mintha apró textildarabkák lettek volna: rusztikus buklészövet közelről, felülnézetből pedig egy ipari látkép. Először arra készültem, hogy textillel kombinálom, de ahogy elkezdtem rakosgatni az elemeket, láttam, hogy önálló világot alkotnak, nem kell hozzá textil. A textiles struktúra érdekében bronzszövetet vettem hozzá, és lenvászonnal béleltem ki, hogy teherbíró legyen.

– A futurizmus születésének 100. évfordulóján felkérték, hogy készítsen a korszakra reflektáló sorozatot. A kollekció nemzetközi vásárokon is nagy sikert aratott. Mi volt a kiindulópontja?

– Párizs legnagyobb dizájnvásárára, a Maison et Objet-re készült a Futurismo mintakollekció. A terveimből kiválasztottuk azt a négyet, amelyek a leginkább megidézték az irányzat jellegzetes vonásait. A csillagrács-, inda- és kaleidoszkópminták az art dekóra emlékeztetnek, a sorozat folytatásaként megalkotott Floreal kollekciót pedig a geometrikus virágminták uralják.

– Pár éve ruhákhoz is tervez alapanyagot. Hogyan került kapcsolatba a divat világával?

– Megmutattam a textiljeimet egy ruhatervezéssel foglalkozó barátnőmnek, Molnár Zsuzsának, ő vetette fel a közös munka ötletét. Így jött létre a Palmetta Collection 2017-ben. A speciális, többrétegű természetes alapanyagnak köszönhetően különleges karakterük és esésük van ezeknek a ruháknak. A kollekcióban felbukkan a Futurismo rácsmintája és a Floreal sorozat mozgalmas, dinamikus virágmintája. A siker inspirálta az új OP kollekciót, amely a 70-es éveket és Vasarelyt idézi meg.

A Regős Annával készült teljes interjú ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.