Minigarzon a belvárosban

Hogyan lehet egy rossz adottságú, parányi „lyukból” kényelmes, tágas és hangulatos lakást varázsolni

null

Nincs elveszett lakás! – vallja Éva Mihály Amichay, a következő lakás tervezője, aki szerint egy kis kreativitással a legkisebb tér is élhetővé, szerethetővé tehető. Vegyük az ő példáját: egy 29 négyzetméteres, földszinti, udvari, keleti fekvésű, rossz elrendezésű, főzőfülkés ingatlanból minden igényt kielégítő, kellemes otthont varázsolt, ahol akár vendégek is megszállhatnak.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

– Szerintem a kényelmes lakás nem feltétlenül kell, hogy nagy legyen, sőt! A lényeg, hogy betöltsön minden olyan funkciót, amire vágyunk. Amikor nekiláttam a tervezésnek, alaposan átgondoltam, mire van szükségem, és azt mind meg is valósítottam. Persze, sokat segített, hogy már itt laktam egy ideje, és tapasztalatból tudtam, hogyan változnak a fényviszonyok, melyik a legkedvesebb zugom, és mi az, amin mindenképpen változtatni szeretnék. Sokan azon melegében belevágnak a felújításba, mondván, hogy akkor hamarabb kész lesznek vele, pedig tapasztalataim szerint csak a hosszas tervezést követi gyors kivitelezés!

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

Hiába volt például Éva lakásának nagy a belmagassága, a teret a galéria uralta, ahova a meredek lépcsőn semmi kedve nem volt felmászni. Emiatt aztán az idő nagy részét a sötét, nyomasztó lenti részben töltötte, a felső, aránytalanul nagy szintet pedig csupán alvásra használta.

– A térélmény megőrzéséhez a galéria legfeljebb az alapterület felét teheti ki. Nagyon fontos ugyanakkor a kényelmesen használható lépcső kialakítása – magyarázza.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

Éva az addigi kettő helyett három szintre osztotta a teret azzal, hogy az ablak elé, 90 cm-es magasságba, egy pihenőt tervezett, a saját testméreteihez igazított, 30 cm mély lépcsőfokokkal. Az is fontos volt számára, hogy a lehető legtöbb természetes fényt engedje be a lakásba. Azért került középre a feljáró is, mert így nem áll a fény útjában.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

A nyílászárók kicserélésével pedig sikerült elérnie, hogy ha kinyitja az udvari lakás ablakát, a szomszéd most már nem lát be rajta. Ráadásul a gerébtokos, kétrétegű nyílászáró kiváltásával kapott bemélyedés pont akkorának bizonyult, hogy kialakíthassa benne a dolgozórészt, ahol így természetes fénynél munkálkodhat.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.