• A faanyagok esetében az az egyik legnagyobb probléma, hogy a levegő alacsony páratartalma miatt kiszáradhatnak. A deformálódás elkerülése érdekében a fűtési szezonban érdemes párologtatót elhelyezni a lakásban.
• A fa sérülékeny anyag, amelyen hamar nyomot hagy a nedvesség és a fokozott hőhatás. Ezért az ilyen bútorra soha ne tegyünk forró dolgokat, és ne helyezzük a fűtőtest közelébe sem. Az erős napsütéstől szintén óvjuk.
• Mindig puha felületű törlőkendővel tisztítsuk. A portalanítást az erezet irányába haladva végezzük. Az ápoló- és tisztítószereket ne a felületre, hanem egy enyhén nedves törlőruhára vigyük fel.
• A fénytelen és foltos fabútort kend át citrommal, majd méhviasszal, és növényi olajba mártott ronggyal fényesítsük. A tölgynél és a mahagóninál bevált módszer a langyos sörrel történő áttörlés. A vízfolt étolaj és 70%-os alkohol egyenlő arányú keverékével távolítható el.
• A bútoron keletkezett karcolásokat a világos fán félbevágott mogyoróval, míg a sötéten dióbéllel tüntethetjük el. Ezekkel dörzsöljük be a hibás részeket úgy, hogy a keskeny mélyedéseket betöltse az olajos magvak anyaga.
Legjobb, ha előbb üvegtisztító bőrkendővel, majd portörlő ronggyal takarítjuk. Kerüljük a súrolókrémeket, a vegyi spray-ket, mert ezek foltot hagynak, illetve rongálják a lakkréteget. Erős igénybevétel esetén (pl. a teraszon) évente-kétévente lakkozzuk újra!
A portaszító bevonat selymes fényt ad a kezelt felületnek, és vízlepergetővé, könnyen ápolhatóvá, javíthatóvá, felújíthatóvá teszi azt. Szárazon és nedvesen is áttörölhetjük, de akár növényi szappant is tehetünk a pamutkendőre. Még szebb lesz a bútor, ha időnként átkenjük méhviasszal, és száradás után a felületet tiszta pamutronggyal vagy lószőr kefével polírozzuk.
Ez a réteg, mélyen beszívódva a rostok közé, kiemeli a fa eredeti erezetét, és növeli a víztaszító képességét. Tartós bevonatot képez, színtelen változatai azonban általában nem UV-állók. A még jobb tisztíthatóság érdekében érdemes egy vékony réteg lakkal is befedni. Néhány évente frissítsük fel a bútort: csiszoljuk le a rétegeket, majd a portalanítás után „foltozzuk ki” a festékhiányos részeket. Végül kenjük át a teljes felületet.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.