Budapest belvárosának egyik közkedvelt részén, a Ráday utcában áll az a régi bérház, ahol a Lakáskultúra vendéglátói vettek egy lakást, befektetési céllal.
Budapest belvárosának egyik közkedvelt részén, a Ráday utcában áll az a régi bérház, ahol a Lakáskultúra vendéglátói vettek egy lakást, befektetési céllal.
Kifejezetten romos állapotú ingatlant kerestek, hogy a saját elképzeléseik szerint készülhessen el a lakásújítás. Eredetileg egy kisebb garzonban gondolkodtak, aztán ismerősök javaslatára megnézték ezt a 140 m2-es lakást.
Rögtön látták, hogy mérete és kialakítása lehetővé teszi a kettébontását, egy 100 és egy 40 m2-es részre. Mivel Nyáry Erika és férje, Jordán Sanz is építész, úgy döntöttek, eladják korábbi otthonukat, és belevágnak a teljes körű felújításba.
A házaspár egy egyetemi ösztöndíjprogram alkalmával ismerkedett meg Franciaországban, majd néhány év múlva Madridban telepedtek le, onnan pedig Logroñóba, a La Rioja borvidék szívébe vezetett az útjuk. Ezek után költöztek Budapestre, de a madridi bázist is megtartották.
– Nem akartuk generálkivitelezőre bízni a munkát, egyrészt mert megvolt hozzá a háttértudásunk, másrészt mert mindketten szívesen barkácsolunk. Szerettünk volna kísérletezni a megszokottól eltérő módszerekkel és termékekkel, nem beszélve az egyedi újrahasznosított tárgyak alkalmazásáról – emlékszik vissza Erika.
Az eredetileg romos lakás a nappaliból, hálóból, dolgozószobából és a fürdőből áll. A régi polgári lakásoknál megszokott módon láncként egymásra fűzött helyiségek, a hosszú, sötét folyosó elrendezését megváltoztatták, falakat bontottak, és az új alaprajz szerint nagyvonalú, világos helyiségeket hoztak létre. A tulajdonosok csak a legszükségesebb munkákhoz hívtak szakági mestereket, de így is akadtak izgalmas pillanatok a felújítás során.
– Miután elkészült a fürdő, észrevettük, hogy a WC öblítésénél mindig beindul a kazán. Végül kiderült, hogy a vízszerelő véletlenül a meleg vizet kötötte oda, ezért ki kellett bontani, újra kellett csövezni és burkolni a falat; de ettől eltekintve alapvetően rendben zajlott a felújítás
– emlékszik vissza Erika most már mosolyogva a kisebb bonyodalomra.
A helyiségeket eklektikus stílusban rendezték be, retró és indusztriális darabok keverednek új, egyedileg gyártott bútorokkal. A házaspár számára fontos volt a megmaradt eredeti elemek, az építészeti értékek megőrzése és kiemelése, ennek megfelelően az elegáns régi nyílászárókat felújították. A hatalmas ablakokat nem takarja függöny, hogy tökéletesen érvényesüljön a szépségük.
Az árnyékolást viszont meg kellett oldani, ezért a gerébtokos ablakok szárnyai közé – feltekert állapotban láthatatlan – vászonrolókat szereltek. Az indusztriális hangulatot erősíti a nappali impregnált téglafala, amely jól kiemeli a lakás impozáns, 3,6 m-es belmagasságát, valamint a könnyű drótvázas lámpák és a konyhaszekrény rozsdamentes acélfrontjai. Erika és Jordán természetesen a színpalettát is gondosan megtervezte.
A megmentett halszálkamintás parketta és a téglafal világos tónusaihoz a fehér színt társították, a jellegzetes mediterrán atmoszférát megidéző kék és zöld árnyalatokkal. A dolgozószoba és a háló szinte monokróm fehér, néhány fekete kiegészítőt leszámítva, a berendezésnek köszönhetően nyugodt körülményeket biztosítanak a munkához és a pihenéshez. A kék kisbútorok mellett élénk színfolt az étkezőasztal fölött lógó zöld lámpák hármasa.
Mivel a budapesti munkát befejezték, és tökéletesen elégedettek a végeredménnyel, Erikáék most azon gondolkodnak, hogy a közeljövőben spanyolországi lakhelyüket is újratervezik. Ám ezúttal nem Madrid lesz a célállomás, hanem inkább a festői déli tengerpart felé veszik az irányt.
Az eredeti cikk, a romos lakásból létrehozott pompás ingatlant bemutató további képekkel IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.