A jövő megoldásai: zöldtetők és -falak

Nem csak a levegőszennyezés vagy a nyári kánikula legyőzésében segítenek: a zöldtetők és -falak által a városokban folyamatosan csökkenő zöldterületek nagysága is nő.

null

Mitől zöld a zöldtető?

A mohával és fűfélékkel borított zöldtetők remek légkondicionálók. Az élő tetőfelületek ugyanis tisztító hatásuk mellett egyfajta természetes klímaberendezésként funkcionálnak: ahogy párolog a növények által felszívott víz, úgy hűl a környezet, ráadásul a tetőn lévő hatalmas füves terület kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.

A zöldtetőket alapvetően két kategóriába soroljuk. Az extenzív, vagyis biológiailag aktív változatot elsősorban igénytelen növényekkel, fűfélékkel, sziklakerti növényekkel ültetik be, amelyek az első év után csak minimális ápolást igényelnek. Ez a típus rekreációra nem alkalmas, a vegetáció inkább csak egyfajta védőréteget képez a kánikulában, a növényeknél ezért alapvető követelmény a nagyfokú szárazságtűrés.

Fotó: PEXELS

A másik variáció az úgynevezett intenzív zöldtető, azaz a tetőkert, ez esetben a környezettudatosság mellett előtérbe kerül a mindennapos használat. A kertekben komolyabb talajréteg található, ahova fákat, cserjéket ültethetünk, sőt fűszerkertet, grillezősarkot is kialakíthatunk.

Zöldfalak

A modern nagyvárosokból egyre inkább kiszorul a növényzet, így nem csoda, hogy az embereknek a mindennapokban fokozottan hiányzik a természeti környezet. A zöldfalak alternatív megoldást jelenthetnek: az építmények természetes vagy mesterséges tartószerkezetre támaszkodnak, és olyan helyekre is képesek kertet varázsolni, ahol vízszintesen nem lenne hozzá elég szabad terület.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.