Mitől zöld a zöldtető?
A mohával és fűfélékkel borított zöldtetők remek légkondicionálók. Az élő tetőfelületek ugyanis tisztító hatásuk mellett egyfajta természetes klímaberendezésként funkcionálnak: ahogy párolog a növények által felszívott víz, úgy hűl a környezet, ráadásul a tetőn lévő hatalmas füves terület kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.
A zöldtetőket alapvetően két kategóriába soroljuk. Az extenzív, vagyis biológiailag aktív változatot elsősorban igénytelen növényekkel, fűfélékkel, sziklakerti növényekkel ültetik be, amelyek az első év után csak minimális ápolást igényelnek. Ez a típus rekreációra nem alkalmas, a vegetáció inkább csak egyfajta védőréteget képez a kánikulában, a növényeknél ezért alapvető követelmény a nagyfokú szárazságtűrés.
A másik variáció az úgynevezett intenzív zöldtető, azaz a tetőkert, ez esetben a környezettudatosság mellett előtérbe kerül a mindennapos használat. A kertekben komolyabb talajréteg található, ahova fákat, cserjéket ültethetünk, sőt fűszerkertet, grillezősarkot is kialakíthatunk.
Zöldfalak
A modern nagyvárosokból egyre inkább kiszorul a növényzet, így nem csoda, hogy az embereknek a mindennapokban fokozottan hiányzik a természeti környezet. A zöldfalak alternatív megoldást jelenthetnek: az építmények természetes vagy mesterséges tartószerkezetre támaszkodnak, és olyan helyekre is képesek kertet varázsolni, ahol vízszintesen nem lenne hozzá elég szabad terület.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.