Miközben a tetőterek évtizedek óta nem csak családi házak vagy nyaralók kényelmetlen hálószobájának, vagy a lakás plusz tárolójának terei, a társasház építések trendi lakásai is az épület legmagasabb pontján kapnak helyet – remek kilátással, terasszal. Családi ház tervezése esetén, ha a tulajdonos úgy dönt, és tetőtér-beépítéses otthon épül, rendszerint ott is a mindennapi élettér fontos funkció kapnak helyet: hálószobák, fürdő. De ha konyha vagy nappali kialakítása a cél, ott különösen nem kérdés, hogy szükség van természetes fényre. A minél több fény záloga a tetőtéri ablak.
Egy tetőtéri lakás berendezéséhez vagy egy tetőtér kényelmes otthonná alakításához – nem is kérdés – egy sor ötletre, anyagra és persze megfelelő szakemberre is szükség van. A tetőtérnek a ház többi részérhez hasonló energetikai jellemzővel kell rendelkeznie teljes értékű otthoni funkciókat biztosítva. Egy tetőtér berendezése a tetősíkok miatt is gyakran jár kompromisszumokkal, de egy biztos: a fény legalább olyan fontos egy ilyen élettérben, mint az ötletes berendezés.
Kombináljunk tetőablakkal
Amivel még a nagy méretű tetőablaknál is látványosabb megoldást kaphatunk, az a tetőablakok különböző módon kombinált, csoportos beépítése.
Egymás mellett, egymás alatt vagy ezeket kombinálva, ún. csoportos beépítéssel akár a trendi térdfalablakokkal kiegészítve, egybefüggő üvegfelület hatását keltve, nem mindennapi tetőtéri tereket alakíthatunk ki. Ez jó hangulatú, napos hálószobákat, kinyíló térdfalablakokkal akár tágasabb nappalit eredményez. Ha pedig fürdőről vagy konyháról van szó, ahol szintén sokkal jobban érezzük magunkat, ha azok nem otthonunk sötét terei, még a jó szellőzés zálogai is ezek a modern nyílászárók.
Égre néző ablakok jól kigondolva
A tetőtér átalakítása vagy felújítása csoportosan beépített tetőablakokkal megnehezítheti a kivitelező dolgát. De a jó szakember után a megfelelő ablak megléte is kulcskérdés. Olyan tetőablakot kell választani, amelyek ezt a fajta beépítést nem csak lehetővé, de műszakilag biztossá is teszik.
A középen billenő elektromos ablakok ideális megoldást jelentenek a nehezen vagy egyáltalán nem elérhető helyek esetén.
Ezek megfelelő kiegészítői a csoportos beépítéseknek is. Működtetésük gombnyomásra történi, ami a kényelem magasabb szintje.
Az intelligens vasalatokkal és nyitásmódokkal a szellőztetés és az ablaktisztítás gyerekjáték és garantáltan biztonságos.
Akár hangszigetelésről vagy passzívház kritériumokról legyen szó, szükséges, hogy a tetőtéri ablakok, csoportos beépítés esetén is megállják a helyüket. Ennek kialakításuk és helyes beépítésük a záloga.
Az ilyen típusú beépítések esetén a tetőtéri ablakok mellé a jó szakember megfelelő burkolókereteket is hoz, a tökéletes illeszkedés érdekében. Ugyanis a tetőtérbeépítések esetén ott lehetnek gondok, ahol a tetőn bármilyen okból megszakítjuk a fedés. Ezek közül a legnagyobb a tetőablakok számára készülő tetőáttörés. A burkolókeret a tető külső síkjára, az ablak köré kerül, amely az egyébként gyárilag előszerelt és minden, a tetőhöz való vízzáró csatlakozást tartalmazó tetőablakok minőségi beépítésének egyik utolsó lépéseként biztosítja a tetősík és az ablak csatlakozását.
Így a napfényes, kényelmes tér, nem lesz a ház vagy lakás energetikailag gyenge pontja.
Az eredeti teljes cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: illusztráció. (Forrás: flickr)