A plüssfigurákat nemcsak a babák, a szülők is szeretik: veszélytelenül puhák, nem kell keresgetni a részeiket, könnyű összeszedni őket, és még jól is mutatnak a szobában. Sőt: egy gyerekszobát csupán plüssökkel igazi mesebirodalommá lehet változtatni. Mutatunk néhány ötletet arra, hogy hogyan lehet a berendezést feldobni a puha kis figurákkal – írja a lakáskultúra.hu.
Melyik életkorban milyen plüsst vegyünk?
A plüssfigurákat nemcsak a babák, a szülők is szeretik: veszélytelenül puhák, nem kell keresgetni a részeiket, könnyű összeszedni őket, és még jól is mutatnak a szobában. Sőt: egy gyerekszobát csupán plüssökkel igazi mesebirodalommá lehet változtatni. De vajon melyik életkorban milyen plüssjátékok a kedvencek? Elmondjuk, és néhány ötletet is mutatunk arra, hogyan lehet a berendezést feldobni a puha kis figurákkal.
A babák játékai – funkciójátékok
Legyen szó bármilyen játékról, a legfontosabb, hogy mindig megbízható, nagy múltú gyártó termékeit vásároljuk, hiszen ebben az életkorban a legnagyobb a veszély arra, hogy a picur lenyel valamilyen kis részt vagy káros anyagok jutnak a szervezetébe. A már bizonyított vállalatok azonban kiemelt figyelmet fordítanak erre, szigorú előírásoknak kell megfelelni a játékok összetétele, a varrási technika vagy az alapanyagok beszerzése terén, így biztosak lehetünk benne, hogy veszélytelen a kicsinek adott plüss.
A kisbabák számára kifejezetten hasznosak a funkciójátékok, mivel segítségükkel felfedezik, hogy az adott játék „mit tud”, és ezt próbálják ki újra és újra, például időről időre megrázzák a csörgőt. Így mindenképp jó, ha a számukra vásárolt plüssök között vannak olyanok, amelyek zenélnek, csörögnek, megkívánnak valamilyen interakciót.
Ezek nemcsak lefoglalják a kicsiket, de a fejlődésükhöz is hozzájárulnak, ráadásul vidám kiegészítői a gyermekszoba berendezésének is. Fontos, hogy ne a babaágyat pakoljuk tele a plüssökkel: egy számukra kijelölt sarokban vagy a polcokon szétszórtan elhelyezve a látványt is színesítik, biztonságosabb is az elhelyezésük, és már a kezdetektől azt taníthatjuk, hogy a játékoknak és a játszásnak is megvan a helye mind térben, mind időben.
Plüssjátékok lánybabáknak
Bár egy újszülött még nem válogat a színek között, a gyerekszoba berendezése valószínűleg tükrözi a kicsi nemét, így érdemes színben hozzáillő játékokat választani. A kifejezetten piciknek tervezett plüssjátékok biztonságosak, magas minőségük pedig a babaplüssök kialakításában is tetten érhető.
A rózsaszínű, bézs nyuszik, macik, bárányok, zsiráfok igazi mesebirodalommá varázsolják a babaszobát, a zenélő, csörgő játékokkal pedig szívesen eljátszik a picur – akár pelenkázás közben is lefoglalhatjuk vele. A babakendő (amelyet számos néven ismerünk, például rongyikendő, szundikendő) kifejezetten komfortosabbá teheti a kicsi alvását, akár könnyebben is elaludhat a csecsemő a kendő pihepuha részeit birizgálva. Ráadásul az ébrenléti fázisok lezárásának megtanítására is jó módszer, ha mindig előkerül a kis kendő, amikor alváshoz kell készülődni.
Plüssjátékok fiúbabáknak
A fiúk színeire is gondoltak minden funkciójáték tekintetében, így kék, barna bébiplüssök, nyunyikendők, csörgők díszíthetik a babaszobát és köthetik le a picur figyelmét. A nyunyóka a kicsiknek sokáig az alvás elengedhetetlen kelléke lehet.
A macik, barik, nyuszik vagy zsiráfok egyaránt remek kiegészítői a fiú babaszobának, a kékes szín csoportos vagy elszórt visszaköszönése mellett a figurák kedvessége is növeli a harmonikus, játékos hatást. Akár tematikus szobát is kialakíthatunk: egy különböző fajtájú dinoszauruszokkal hangulatossá tett életteret például nagyobb korában is értékelni fog!
Plüssjátékok 6 hónapos kortól óvodáskorig
6 hónapos kortól a babák már egyre több ingerre vágynak, helyet változtatnak, igyekeznek minél nagyobb részét felderíteni a világnak. Ilyenkorra még hangsúlyosabbá válik a megszokott, kedves plüssök jelenléte a szobában. Ha a figuráknak megvan a saját helyük, a kicsinek biztonsági pontot fognak jelenteni akkor is, amikor anyu vagy apu kimegy a szobából. Hiszen a polcon ott marad a maci, a szekrény tetején ott mosolyog a zsiráf, és az ajtót őrzi az óriás bolyhos kutya.
Plüssjátékok lányoknak 3 éves korig
Az első baba ideje is az óvodáig tartó életkorban érkezik el – a plüssből készült babák nemcsak biztonságosak, de sematikusabb kiképzésük nagyobb teret enged a képzeletnek is. A baba arcának vonásait a kislányok tovább szövik gondolatban, az etetésével, gondozásával pedig a szülői minták utánzása kap teret.
Az egyéb plüssfigurákat is felruházzák már személyiséggel, nevet adnak neki, így kifejezetten törekedhetünk arra is, hogy valamiféle csoportot hozzunk létre a plüssökből: erdei állatokat, mackóhadat vagy épp madáróvodát.
A sok rózsaszín között üde színfoltokat jelentenek a színeiben a valóságot tükröző plüssállatok, amelyeket a szoba berendezéséhez igazíthatunk. Így nemcsak a színeket rendezzük harmóniába, de a picurt is tanítjuk a „mindent a helyére teszünk vissza” elvére.
Plüssjátékok fiúknak óvodáskorig
A fiúk nagy kedvencei ebben az életkorban a plüssállatok, amelyeknek a segítségével a gyerekszoba akár tematizálható is: egy kékre festett felület előtt jól mutatnak a vízi élőlények, egy erdő díszlet mellett az erdei állatok, de rendezhetünk be háziállatokkal vagy épp vadállatokkal egy-egy szobarészt.
Ebben a korban már a szerepjáték is megjelenik, a kicsik szívesen bújnak egy-egy foglalkozás képzeletbeli uniformisába, amelyekhez a plüssfigurák remek alapot nyújtanak: az állatorvos megvizsgálhatja őket, a gazda megetetheti az állatokat, az erdei iskola vezetője foglalkozást tarthat nekik és így tovább.
Egy plüssjáték nem jelöli ki a tevékenység irányát (mint például egy formacsoportosító vagy egy párosító játék), így a kicsi fantáziájára van bízva, hogy épp milyen szerepkörbe helyezi kedvenc plüsseit, milyen történetet fűz köréjük, milyen személyiségeknek képzeli el őket.
Az óvodás, és az iskoláskor plüssei
Óvodás korra már egyre fontosabb szerepet töltenek be a gyermekek életében a mesék, így természetesen nagy népszerűségnek örvendenek a mesehősökről, Disney-figurákról mintázott plüssök. Legyen szó akár a Jégvarázs Anna-babájáról vagy épp Csubakkáról, szuper érzés a kicsiknek, hogy kedvenc hősüket szobájukban is birtokolhatják. Az egyéb állatplüssök sem veszítenek népszerűségükből, hiszen óvodást, iskolást is lehet játszani a plüss-sereggel, és az alváshoz is még sokáig szükség van rájuk.
3 éves kortól már egy hatalmas plüss is biztonsággal adható, és a kicsik odáig vannak érte, hiszen van egy házi behemótjuk, amin lehet hempergőzni, az ölébe mászni, fülét húzgálni, hátára mászni. Nem csupán a megszokott maci-kutya vonalon gondolkodhatunk, hiszen számtalan lehetőség közül választhatunk: róka, szarvas, unikornis, fóka, tigris, krokodil, dínó – biztosan találunk köztük olyat, amelyik illik a szoba hangulatához, színeihez és a pici érdeklődési köréhez is.
Amikor plüssök jelzik az ünnepet
Igazán különleges módon adja meg az ünnep fényét, ha nem csupán égőkkel, gyertyákkal, különleges terítékkel, apró kellékekkel díszítjük fel a lakásunkat. Az ünnepi plüssök nagy örömet okoznak a kicsiknek, és az egész házat szívmelengetően otthonossá teszik.
Köszöntsük az évszakokat plüssökkel!
Akár a főbb ünnepeken kívül, az egyes évszakok beköszöntekor is díszíthetjük lakásunkat plüssökkel: nyáron a vízi állatokkal népesíthetjük be a gyerekszoba és a lakás adott pontjait, de dzsungeles hangulatot is teremthetünk. Ősszel a sün, szarvas, róka, mókus és társaik hozhatják el az erdei világot, télen a jegesmedve, esetleg a husky is szimbolizálhatják az évszakot. Tavasszal pedig a katica, a méhecske, a szöcske, a gólya, a cinke jelezhetik, hogy ébredezik a világ. A lakás berendezésében az évszakról évszakra történő változás érzékelhető rendszert ad a gyerekeknek, a szertartásosan kihelyezett ismerős plüssök pedig megteremtik a családi hagyományoktól meleg otthon utolérhetetlen érzését.
Ugye, te is emlékszel az első plüssödre?
Érdemes hát nem csupán a gyerekszoba díszeként gondolnunk ezekre a kedves játékokra: jóval többek annál, hiszen végigkísérik szinte minden életszakaszunkat, ők az első barátok és az első figyelmes hallgatóság. Szépek, barátságosak, pozitív kisugárzásúak, amelyekkel körülvehetjük nem csupán gyermekünket, de az egész családot is. Valóban díszvendégek, akik akár a lakás legkitüntetettebb helyein kísérnek bennünket végig az éveken, vidámsággal hintik meg a mindennapokat és jelenlétükkel emelik a bennünket körülvevő környezet otthonosságát.
A teljes cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.