Egyre közeledik a karácsony, hamarosan megjelennek a közterületeken a fenyőfa árusok – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
A rutinos favásárlók már tudják, hogy a karácsonyfának szánt fenyők ára évről évre növekszik. De mégis, mire számíthatunk idén? Nem mindegy, milyen mélyre kell nyúlnunk a zsebünkbe…
A fenyő árát több tényező is befolyásolja. Idén a magas infláció, a szállítási díjak növekedése és a munkabérek emelkedése hatott rá leginkább. Drágult emellett a permetezőszer és a műtrágya is
– magyarázza kérdésünkre Udvardy Zsolt, fenyőfaszakértő, majd gyorsan rátér a lényegre.
Széles skálán mozog idén a fenyőfa ára
“A luc ára méterenként 3500-4000, az ezüsté 5000-6000, a nordmanné 7500-8500 forint között várható, méterenként. Egy 3 méter feletti nordmann már sokszor egyedi áras, amit az eladó határoz meg. Gondoljunk bele: egy ilyen fa 12-15 év alatt nő meg 3 méteresre” – mondja a fenyőfákra szakosodott vállalkozás tulajdonosa. A szakértő azt is elárulta, melyik típus a magyarok kedvence: “Évről évre megfigyelhető, hogy a nordmann fenyő iránt nő a leginkább a kereslet, ez várhatóan idén sem lesz másképp. Az ezüstfenyő a második helyen szerepel az eladásainkban. A lucból adjuk el a legkevesebbet.”
De mi nyomja fel a lucfenyő árát?
A lucfenyők esetében árfelhajtó tényező, hogy az utóbbi években kevés csemetét ültettek, mert visszaesett a kereslet irántuk. Mostanra viszont hiány alakult ki, főleg a 2 méternél magasabb fák esetében. Más a helyzet az ezüstfenyőnél, ami kényes a különféle betegségekre: itt elsődlegesen a gombásodás az, ami az árát lefelé hajtja. A nordmann fenyő esetében inkább a nagy kereslet okoz fejtörést. A vevők egyre szebb, formásabb fákat keresnek, ezek több odafigyelést, kétkezi munkát igényelnek.
Hol és milyen fát érdemes beszerezni?
A fenyőfaszakértő elmondja: a nordmann fenyő levelei puhák, és sokáig megmaradnak, viszont szinte semmilyen illatanyagot nem áraszt. A lucfenyő illata karakteres, ám ez a fajta hullajtja el a leveleit a leghamarabb. Talán ezért is keresik jobban az ezüstöt, hisz nagyon illatos és sokkal tartósabb, viszont az is tény, hogy eléggé szúrós levelű. Jó kompromisszumos megoldás, ha a nordmann fenyő mellé lucfenyő ágakat vásárolunk.
A fenyő kiválasztásakor jó, ha arra is tekintettel vagyunk, honnan származik a fa. A szakértő szerint fontos tudni, hogy nem mindegyik karácsonyfának szánt fenyő Magyarországról való.
Én mindenképp a hazai termelőket ajánlom, mert az importfenyő több száz kilométerről érkezik, ide szállítása során pedig rengeteg szennyező anyag jut a levegőbe. Ráadásul a távolabbról érkező fákat kénytelenek hamarabb kivágni, ezért sokkal hamarabb kezdik hullajtani a levelüket. És persze nem árt szem előtt tartani azt is, hogy ha hazai termelőtől vásárolunk, akkor a magyar gazdaságot erősítjük!
– sorolja érveit a fenyőfák szakértője, aki nem felejt el kitérni a mostanában egyre divatosabb műfenyőkre.
Sajnos a műfenyő sem környezetbarát megoldás: a műanyag előállításával rengeteg mérgező anyag jut a környezetbe, arról nem beszélve, hogy ez egy igencsak sok energiát igénylő folyamat. Kidobás után a műfenyők sok ezer év alatt bomlanak el….
Új kezdeményezés: ne vágjunk ki fát fölöslegesen
Mivel a sokéves tapasztalat azt mutatja, hogy a kivágott és árusításba vont fenyők 5-10 százaléka mindig megmarad, ez azt jelenti, hogy országos szinten sok ezer fenyőfát fölöslegesen vágnak ki. Éppen ezért határozták el hét évvel ezelőtt, hogy még a kivágás előtt fotózzák le és teszik megrendelhetővé a fákat a webáruházukban.
Csak azt a fát vágjuk ki, amit már megrendeltek. A többi marad, és majd jövőre talál gazdára!
A teljes cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.