Életmódváltás a kertben: kertészkedjünk vegyszermentesen!

Ha otthonunkat környezetbarát tisztítószerekkel tisztítjuk, miért használunk vegyszereket a kertben?

null

Ha egyre tudatosabban figyelünk az egészséges, tiszta táplálkozásra, ha otthonunkat környezetbarát tisztítószerekkel tisztítjuk, miért használunk még mindig olyan sok vegyszert a kertünkben? Szikrázóan süt a nap, újraéled a természet, itt az idő: tegyünk érte, hogy a sok vegyszertől fellélegezhessen a kertünk is – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.

 

Hosszú ideje munkál az emberekben a meggyőződés, miszerint a díszkertet, a gyümölcsöst, a veteményest vegyszerek segítségével óvhatjuk csak meg a kártevők pusztításától. Bár már egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a bio és öko trendek, a berögzült gondolkodásmódon és cselekvésen időbe telik változást elérni. Itt az idő: kertészkedjünk vegyszermentesen!

 

Sokak otthonában lapulnak a polcon olyan vegyi anyagok, mint a gyomirtó, műtrágya, növényvédő szerek, illetve rovarok irtására, riasztására alkalmas készítmények. Gyors hatásuk vitathatatlan, az eredmény azonnal látható. Azt azonban kevesen tudják, hogy ezek leginkább a tünetet kezelik, az okot nem szüntetik meg. Nem beszélve arról, hogy hosszú távon nagyon rossz hatással vannak az élővilágra

– hangsúlyozza Molnár Gábor Éva kertészmérnök.

 

Természetes tápanyagokkal a betegségek ellen

A vegyszerek használatával beavatkozunk a talaj életműködésébe is, ami által nem lesz képes betölteni eredendő funkcióját, hogy életerőt adjon és tápláljon. Emellett kertünket sem használhatjuk szabadon, teljes nyugalomban: gyermekeinkre, háziállatainkra folyamatos veszélyforrást jelentenek a frissen kipermetezett vegyi anyagok.

 

Az életmódváltást a kertben akkor valósíthatjuk meg, ha a talajt és a növényeket szerves anyagokkal, talajkondicionálókkal, biostimulátorokkal tudatosan ápoljuk annak érdekében, hogy egyáltalán ne, vagy csak nagyon ritka esetben kelljen vegyszerhez nyúlnunk. A tápanyagoknak köszönhetően olyan jó kondícióba kerül kertünk élővilága, hogy a különböző betegségek leküzdése nem jelent problémát.

 

Ki kell alakítanunk egy természetes védekezőrendszert, amihez elengedhetetlen az élő talaj, valamint a rovarok és állatok populációjának egészséges egyensúlya. Mindez úgy jöhet létre, ha nem akarunk mindenáron beavatkozni a természetbe, ha hagyjuk, hogy annak minden eleme elvégezhesse a saját feladatát

– avat be Molnár Gábor Éva.

 

Tudatosság lépésről lépésre

Egy kert kialakításánál, átépítésénél az egyik legfontosabb teendő a csapadékvíz összegyűjtésének biztosítása, akár vízgyűjtő tartály telepítésével, akár más megoldás útján.

 

Egyfelől nem engedhetjük meg magunknak, hogy egy olyan értékes kincset, mint a víz, elpazaroljunk. Másfelől viszont növényink is hálásak, ha természetes csapadékvízzel locsoljuk őket az ásványi és egyéb anyagokkal teli vezetékes víz helyett

– jegyezte meg a Füvesasszony néven is ismert szakember.

 

Vitathatatlan, hogy szükség van a kertünkben az ásványi anyagok pótlására, de csakis mértékkel tegyük ezt. A felesleges mennyiség ugyanis elillan a talajból, egy része a levegőbe párolog, más része viszont a talajvízbe jut, onnan pedig abba a vezetékes vízbe, amit megiszunk.

 

Tanácsok és termékek egy forrásból

Kertünk egészséges működésének alapja a jó talaj. Ennek megteremtéséhez az kell, hogy tisztában legyünk vele, mit tettünk tönkre az elmúlt évtizedekben és igyekezzünk azt helyreállítani.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.