Függőleges erdő: lelkünket gyógyítják majd a jövő lakóházai

Az organikus tornyok hatalmas zöldfelületük miatt javítanák a városi emberek mentális egészségét.

null

Organikus torony: ezzel a sokatmondó névvel harangozta be felhőkarcoló-koncepcióját Vincent Callebaut díjnyertes építész. Sokan máris költöznének – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.

 

A zseniális elgondolás szerint szinte függőleges erdőként néz majd ki a jövő lakótelepe. A tervező, Vincent Callebaut által „organikus toronyként” emlegetett blokkok hatalmas zöldfelületük miatt javítanák a városi emberek mentális egészségét.

 

Fölfelé törekvő erdő a városban

A „Rainbow Tree” toronyház teraszaira a tervek szerint mintegy 30 000 földlabdás növényt – cserjéket és fákat – telepítenének, így az épület teljesen kilógna a jellegtelen, vagy tipikusan zord városi lakóházak sorából.

 

Ősi motívumok, rengeteg fafelület

A 115 m magas, 32 emeletes organikus torony dizájnjával és építészeti megoldásaival a bennszülött nomád házak stílusát követi. Az ősi tipológiáknak megfelelősen rengeteg laminált fa elem kerülne az épületbe. Ez az anyag ugyanis sokkal kevesebb energiát igényel, mint a beton vagy az acél, és nem termel üvegházhatású gázokat. A torony alagsorában egy 120 férőhelyes parkoló és kerékpártároló lesz.

 

A földszint fölötti néhány emeleten co-working terek, irodák kaptak helyet, illetve egy 160 férőhelyes parkoló, kizárólag elektromos járművek számára. A hetedik és nyolcadik emeleten medence, gyógyfürdő és fitneszközpont lesz. A fölsőbb szinteken pedig tágas és kényelmes okoslakások.


Friss oxigén folyamatosan

A tömb a teraszokra telepített növények miatt saját ökoszisztémával rendelkezik majd, és teljes mértékben környezetbarát. Becslések szerint a toronyba ültetett 30 000 növény, cserje és fa évente 150 tonna szén-dioxidot köt meg a légkörből, úgy, hogy természetes fotoszintézis révén oxigénné alakítja.

 

Notre Dame – picit másképp

A rendkívül haladó gondolkodású Vincent Callebaut munkáit a szakma már régóta figyelemmel kíséri és díjakkal halmozza el, neve akkor került az építészet iránt kevésbé érdeklődők figyelmének középpontjába, amikor benyújtotta merész terveit a leégett Notre Dame újjáépítésére. Elgondolásában a csaknem ezeréves székesegyház egy biodóm építése által olyan modern részt kapna, mely visszavezetné a hívőket a természet tiszteletéhez.

 

Ha érdekli, hogy néznek ki a látványtervek, tekintse meg az eredeti cikket a Lakáskultúra oldalán!

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.